Słownik rolniczy

Porady dla rolników

Suszenie grzybów

Już od wczesnej jesieni lasy obdarzają nas bogactwem pysznych i pachnących grzybów. Z myślą o nadchodzącej zimie, robimy zapasy, zamykając dary natury do słoiczków zalanych marynatą. Często też wkładamy je do zamrażalnika, aby móc przygotowywać z nich poza sezonem wspaniałe sosy. Jest jeszcze jedna metoda, która sprawia, że smak grzybów można zatrzymać na dłużej. Chodzi rzecz jasna o suszenie. Poniżej krótki przewodnik, jak przeprowadzić je dobrze.

Już od wczesnej jesieni lasy obdarzają nas bogactwem pysznych i pachnących grzybów. Z myślą o nadchodzącej zimie, robimy zapasy, zamykając dary natury do słoiczków zalanych marynatą. Często też wkładamy je do zamrażalnika, aby móc przygotowywać z nich poza sezonem wspaniałe sosy. Jest jeszcze jedna metoda, która sprawia, że smak grzybów można zatrzymać na dłużej. Chodzi rzecz jasna o suszenie. Poniżej krótki przewodnik, jak przeprowadzić je dobrze.

 

Metody suszenia grzybów dawniej i dziś

Jak świat światem, człowiek bezwstydnie czerpał z bogactwa przyrody, zbierając po lasach grzyby i jagody. Dawniej gospodynie domowe musiały radzić sobie przy użyciu prostych metod. Jedną z nich było nawlekanie kapeluszy borowików i podgrzybków na sznurek, a następnie wieszanie ich nad węglową kuchnią. Na tamten czas sposób ten sprawdzał się całkiem dobrze. Dziś jednak jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami wyspecjalizowanego sprzętu AGD, napędzanego zazwyczaj energią elektryczną. Sposób ze sznurkiem z pewnością nie przyniósłby pożądanych rezultatów, a grzyby wiszące w hermetycznie szczelnym pomieszczeniu raczej zakurzyłyby się i zawilgotniały niż wysuszyły. Na szczęście, miłośnikom dobrej kuchni z pomocą przychodzą elektryczne suszarki do grzybów, które są szybkie i – co ważne – bardzo skuteczne.

Wśród popularnych metod suszenia grzybów spotyka się również i tę z wykorzystaniem piekarnika –proces odbywa się w dość niskiej temperaturze (50-60 stopni Celsjusza) i z ustawieniem termoobiegu. Grzyby krojone są zazwyczaj na mniejsze kawałki. Co jakiś czas warto uchylić drzwiczki, aby zgromadzona wilgoć odparowała na zewnątrz. Należy również odwracać grzyby i je mieszać, tak aby wysuszyły się równomiernie z każdej strony. Cały proces jest dość czasochłonny i trwa kilka godzin. Dla cierpliwych mamy jeszcze jeden sposób suszenia grzybów – można rozłożyć je na gazecie, umieścić w pełnym słońcu i poczekać, aż zupełnie naturalnie wyparuje z nich woda.

 

Suszenie grzybów. Jak zrobić to dobrze?

Suszenie stanowi jeden z najlepszych sposobów konserwacji żywności, szczególnie tak delikatnej jak grzyby czy zioła. Przed przystąpieniem do suszenia, grzyby należy oczyścić z ziemi, piasku i mchu. Najlepiej zrobić to ręcznie i bardzo dokładnie. Dobrym pomysłem jest też wykorzystanie do tego celu szczoteczki do czyszczenia grzybów. Warto też pamiętać, że wybieramy jedynie okazy zdrowe - robaczywki odrzucamy na wstępie. Grzybów przeznaczonych na suszenie zdecydowanie nie powinno się myć – jeśli nasiąkną wodą, mogą utrudnić nam cały proces.

 


Niezastąpiony gadżet kuchenny - elektryczna suszarka do grzybów

Suszarka do grzybów to proste urządzenie, które umożliwia przygotowanie pysznych borowików i podgrzybków do długoterminowego przechowywania. Jej największą zaletą jest możliwość wysuszenia nie tylko grzybów, ale również warzyw i owoców przy minimalnej utracie cennych substancji i witamin, na dodatek bez użycia szkodliwej chemii.

Dzięki niej, w samym środku zimy będziemy mogli cieszyć się wybornym smakiem jesiennych darów lasu. Najprostsza suszarka składa się z kilku pięter. Całkowity czas suszenia grzybów zależy od poziomu wilgotności i stopnia ich rozdrobnienia. W sytuacji, gdy urządzenie jest zapełnione, proces może zająć około 5 godzin. Pokrywa suszarki ma regulowane otwory wentylacyjne, zaś na dole urządzenia znajduje się elektryczna spirala grzejna. Naszą cierpliwość zrekompensuje wspaniały smak borowików i podgrzybków, z których wykonamy świąteczny barszcz czy farsz do uszek lub też urozmaicimy codzienny obiad o aromatyczne grzybowe risotto.

 

Suszarkę do grzybów można nabyć pod tym linkiem: https://www.sklepogrodniczy.pl/przetworstwo/przetwory/suszarki/.

 

Dlaczego warto zaopatrzyć się w suszarkę do grzybów?

Suszarka do grzybów stanowi świetną inwestycję w kuchnię smaczną, zdrową i oszczędną. Sami zobaczcie, jakie zalety płyną z użytkowania tego prostego urządzenia:

  • wszechstronność użycia – na suszarce można suszyć nie tylko grzyby, ale również owoce i warzywa;
  • oszczędność – własnoręcznie przygotowane produkty pozwalają zaoszczędzić pieniądze – warto pamiętać, że grzyby kupione poza sezonem są znacznie droższe niż wrześniowe jesienne zbiory;
  • zdrowie i bezpieczeństwo – samodzielnie susząc grzyby mamy pewność, że nie są konserwowane chemią, lecz są w 100% naturalne;
  • zakup na lata – elektryczna suszarka do grzybów to inwestycja na długie lata, która dostarcza wielu korzyści przy niedużym nakładzie finansowym;
  • doskonały smak i aromat – nic nie smakuje tak dobrze, jak samodzielnie przygotowane składniki i potrawy – wie o tym każdy miłośnik gotowania.

 

Prawidłowe przechowywanie suszonych grzybów

Po czym rozpoznać, że grzyb jest dobrze wysuszony? Między innymi po tym, że nie zgina się on, nie kruszy, a jedynie łamie pod wpływem nacisku. Dobrze wysuszony grzyb może być bez problemu przechowywany przez cały rok pod warunkiem, że będzie znajdować się w szczelnie zamkniętym pojemniku, na przykład słoiku z pokrywką i silikonową uszczelką lub strunowym woreczku foliowym. Wiele osób wkłada do środka listek laurowy. Jest on gwarantem tego, że produkt na długo zachowa swój niesamowity zapach, nie zawilgotnieje ani też nie zalęgną się w nim mole.

 

Tak ususzone grzyby będą cieszyć nas pysznym smakiem i doskonałym aromatem, przywołując wspomnienie ostatnich ciepłych jesiennych dni. A Wy, przygotowaliście już swoje porcje na nadchodzącą zimę?

 

Artykuł sponsorowany

Tematy: