Słownik rolniczy

Porady dla rolników

Jesień kojarzy się głównie z deszczowymi, zimnymi dniami, rozpoczęciem sezonu grzewczego, grabieniem liści i coraz krótszymi dniami. Mało kto zdaje sobie sprawę, że nawet podczas tej pory roku trzeba odpowiednio zadbać o swój ogródek. Zwykle pozostawia się go samemu sobie, uważając, że wszelkie porządki (oczywiście pomijając standardowe sprzątanie świeżo opadłych liści) i ewentualne poprawki należy zostawić do wiosny. Jest to spory błąd. Aby nasza działka pozostała w świetnym stanie i wspaniale się prezentowała w przyszłym sezonie wiosenno-jesiennym, warto poświęcić trochę czasu na pewne określone działania, mające na celu przygotowanie trawnika, rabat, drzew oraz krzewów do zimy.

Jesienne nawożenie roślin

Może się to wydawać dziwne, ponieważ zazwyczaj nawozy ogrodnicze używane są przed lub po wysadzeniu danej rośliny. Ich zadaniem jest dostarczenie substancji odżywczych i soli mineralnych, dzięki czemu roślina będzie szybko rosnąć dając duże i soczyste plony. Wbrew pozorom, przed zimą nawożenie jest nie mniej ważne. Jeśli się to zrobi, to w przyszłym sezonie rośliny będą w bardzo dobrej kondycji. Nawozy jesienne dzielą się na różne typy i trzeba dokładnie wiedzieć jakie, kiedy i do czego je używać. W przeciwnym razie, efekt może być odwrotny do zamierzonego i zamiast przepięknego ogrodu uzyskamy średnio wyglądający, a nawet lekko podniszczony.

Nawozy do trawników – jakie wybierać, jak stosować?

Wybierając odpowiedni rodzaj nawozów do trawy trzeba pamiętać, aby unikać typów zawierających dużą ilość azotu. Jest to bowiem pierwiastek, który odpowiada za gwałtowny rozrost zielonych elementów. Dlatego też, jeśli zastosuje się go na przykład we wrześniu, uniemożliwi roślinom przygotowanie się do zimy, przez co mogą przemarznąć. Specjalne nawozy jesienne posiadają w składzie ułożony i odpowiednio dopracowany zestaw niezbędnych pierwiastków, a także składników dodatkowych między innymi mikroelementów, które wspierają rośliny w czasie zimy. W nawożeniu trawy nie ma nic trudnego. Wystarczy po prostu rozsiać równomiernie preparat.

Jak stosować nawozy do warzyw?

Jest to jeden z najtrudniejszych (i zarazem najważniejszych) rodzajów jesiennego nawożenia. Po zebraniu warzyw, gleba zostaje po części wyjałowiona, znika sporo niezbędnych związków mineralnych. Jest to całkowicie naturalne i nie trzeba się o to martwić. Żeby jednak podczas następnego sezonu można było liczyć na ładne plony, trzeba te składniki uzupełniać. Aby to zrobić, trzeba dokładnie przestudiować podłoże, zbadać jego skład. Najbardziej prostym sposobem jest obserwacja specjalnych roślin wskaźnikowych, czyli takich, które nie mają szerokiego zakresu tolerancji ekologicznej i występują tylko w charakterystycznych miejscach, o określonych parametrach. W warzywniku na pierwszym miejscu powinien się pojawić nawóz organiczny. Nawozy do warzyw tego typu to przede wszystkim: kompost, obornik albo nawozy zielone. Aby ich użyć należy przekopać je wraz z wierzchni warstwą gleby, żeby odpowiednio się wymieszały.

Uniwersalne nawozy do trawników, krzewów, warzyw

Może zdarzyć się tak, że organiczne, zwykłe nawozy ogrodnicze po prostu nie wystarczą. Ilość soli mineralnych w nich zawartych jest ograniczona i często nieproporcjonalna. Dlatego dobrym sposobem jest zastosowanie nawozów mineralnych. Warto połączyć je na przykład z kompostem, wówczas efekt będzie najlepszy. Żeby dobrze obliczyć zapotrzebowanie danych roślin na substancje odżywcze i dokładne podanie ilości nawozu, trzeba przeprowadzić analizę gleby i zrobić plan roślin, które posieje się w przyszłym roku albo (w przypadku roślin wieloletnich) sprawdzić co rośnie na danym terenie. Wówczas można zastosować nawożenie zgodnie z instrukcją (która zawiera orientacyjnie obliczone ilości dla roślin o podobnych wymaganiach). Dobrze jest także wiedzieć, że rośliny z tak zwanym „gołym korzeniem”, które sadzi się na jesień, nie potrzebują nawożenia po posadzeniu. Przechodzą bowiem w stan „hibernacji” i czekają do wiosny i dopiero wówczas można zadbać o podanie nawozu.

Tematy: