Słownik rolniczy

Porady dla rolników

Nasze narzędzia ogrodnicze nie mają latem łatwego życia. Prawie codziennie były nam potrzebne, a ogrom zajęć nie pozwolił na odpowiednią konserwację. Warto jednak poświęcić im chwilę czasu, ponieważ dzięki temu nie tylko przedłużymy czas ich użytkowania, ale również wraz z początkiem wiosny będziemy od razu gotowi na rozpoczynający się sezon.

Zapytaliśmy się specjalistów ze sklepu ogrodniczego Rolmarket o to, jak prawidłowo dbać o narzędzia ogrodnicze.

Jak pielęgnować drewniane uchwyty?

Większość narzędzi ma drewniane uchwyty. Niezależnie od tego, czy są krótkie, takie jak w małych motykach, czy długie, jak w przypadku grabi, to musimy o nie dbać, by nie rozpadły nam się w dłoniach. Każdy uchwyt powinien być szlifowany gładko co najmniej raz w roku. Należy również oczyścić je z brudu za pomocą wilgotnej ściereczki i pozostawić do wyschnięcia. Na koniec pracy nałóżmy na nie wysokiej jakości olej lniany i po godzinie zetrzyjmy jego nadmiar.

Dbanie o metalowe narzędzia i ich powierzchnię

Największym problemem, jaki kiedykolwiek spotkamy z narzędziami ogrodowymi, jest rdza. Jeśli nie jesteśmy aktywni w walce z rdzą, to najpewniej zniszczy nam cenną kolekcję w bardzo krótkim czasie. Dbanie o metalowe części narzędzi, takich jak widły ogrodowe, motyki, łopaty i sekatory, jest procesem dwuetapowym.

Pierwsza część obejmuje sposób czyszczenia i przechowywania, druga dotyczy zabezpieczenia. W tym celu będziemy potrzebować:

  • wody i węża ogrodowego,
  • pojemnego wiadra,
  • torby z piaskiem,
  • oleju silnikowego (można użyć oleju roślinnego - jest bezpieczniejszy dla ogrodu).

Do wiadra wsypmy piasek i dodajmy tyle oleju, by mieszanka stała się wilgotna. Z pomocą wody wstępnie oczyśćmy wszystkie narzędzia. Następnie włóżmy je do wiadra i kilkakrotnie przesuwajmy nimi w górę i w dół. Taki zabieg nie tylko usuwa resztki zabrudzenia, ale olej pomaga także chronić metal przed rdzą. Możemy przechowywać swoje narzędzia ogrodnicze w piasku przez cały rok, aż do zimy, a olej w piasku będzie nadal będzie spełniać swoją funkcję.

Po okresie letnim należy wziąć szczoteczkę i użyć jej do usuwania brudu lub lekkiej rdzy, która mogła w tym czasie powstać. Jeśli którekolwiek z narzędzi ma cięższą warstwę rdzy, można ją usunąć poprzez namoczenie go zwykłym occie.

Konserwacja narzędzi ogrodniczych

Prawidłowa konserwacja pomoże nam zachować ostre krawędzie, co jest niezwykle istotne w przypadku wszelkich nożyc, łopat czy siekier. Istnieją dwie metody, których można użyć, a najprostszym i najbezpieczniejszym jest zastosowanie papieru ściernego. Im drobniejszy, tym szybciej uzyskamy pożądany efekt, jednak łatwiej też uszkodzić nim narzędzie, szczególnie takie o cienkich płatach metalu, jak w przypadku pił ręcznych.

Przesuwajmy papierem z dala od ciała za pomocą gładkich pociągnięć. Nie przeciągajmy go z powrotem, a podnieśmy przy krawędzi i umieśćmy w pozycji wyjściowej. Za pomocą szlifierki ręcznej można osiągać te same wyniki w znacznie krótszym czasie, ale trzeba użyć lekkiego trybu, gdyż w innym przypadku można zniszczyć krawędź, a nie ją zaostrzyć.

Tematy: