Słownik rolniczy

Porady dla rolników

Nasze narzędzia ogrodnicze nie mają latem łatwego życia. Prawie codziennie były nam potrzebne, a ogrom zajęć nie pozwolił na odpowiednią konserwację. Warto jednak poświęcić im chwilę czasu, ponieważ dzięki temu nie tylko przedłużymy czas ich użytkowania, ale również wraz z początkiem wiosny będziemy od razu gotowi na rozpoczynający się sezon.

Zapytaliśmy się specjalistów ze sklepu ogrodniczego Rolmarket o to, jak prawidłowo dbać o narzędzia ogrodnicze.

Jak pielęgnować drewniane uchwyty?

Większość narzędzi ma drewniane uchwyty. Niezależnie od tego, czy są krótkie, takie jak w małych motykach, czy długie, jak w przypadku grabi, to musimy o nie dbać, by nie rozpadły nam się w dłoniach. Każdy uchwyt powinien być szlifowany gładko co najmniej raz w roku. Należy również oczyścić je z brudu za pomocą wilgotnej ściereczki i pozostawić do wyschnięcia. Na koniec pracy nałóżmy na nie wysokiej jakości olej lniany i po godzinie zetrzyjmy jego nadmiar.

Dbanie o metalowe narzędzia i ich powierzchnię

Największym problemem, jaki kiedykolwiek spotkamy z narzędziami ogrodowymi, jest rdza. Jeśli nie jesteśmy aktywni w walce z rdzą, to najpewniej zniszczy nam cenną kolekcję w bardzo krótkim czasie. Dbanie o metalowe części narzędzi, takich jak widły ogrodowe, motyki, łopaty i sekatory, jest procesem dwuetapowym.

Pierwsza część obejmuje sposób czyszczenia i przechowywania, druga dotyczy zabezpieczenia. W tym celu będziemy potrzebować:

  • wody i węża ogrodowego,
  • pojemnego wiadra,
  • torby z piaskiem,
  • oleju silnikowego (można użyć oleju roślinnego - jest bezpieczniejszy dla ogrodu).

Do wiadra wsypmy piasek i dodajmy tyle oleju, by mieszanka stała się wilgotna. Z pomocą wody wstępnie oczyśćmy wszystkie narzędzia. Następnie włóżmy je do wiadra i kilkakrotnie przesuwajmy nimi w górę i w dół. Taki zabieg nie tylko usuwa resztki zabrudzenia, ale olej pomaga także chronić metal przed rdzą. Możemy przechowywać swoje narzędzia ogrodnicze w piasku przez cały rok, aż do zimy, a olej w piasku będzie nadal będzie spełniać swoją funkcję.

Po okresie letnim należy wziąć szczoteczkę i użyć jej do usuwania brudu lub lekkiej rdzy, która mogła w tym czasie powstać. Jeśli którekolwiek z narzędzi ma cięższą warstwę rdzy, można ją usunąć poprzez namoczenie go zwykłym occie.

Konserwacja narzędzi ogrodniczych

Prawidłowa konserwacja pomoże nam zachować ostre krawędzie, co jest niezwykle istotne w przypadku wszelkich nożyc, łopat czy siekier. Istnieją dwie metody, których można użyć, a najprostszym i najbezpieczniejszym jest zastosowanie papieru ściernego. Im drobniejszy, tym szybciej uzyskamy pożądany efekt, jednak łatwiej też uszkodzić nim narzędzie, szczególnie takie o cienkich płatach metalu, jak w przypadku pił ręcznych.

Przesuwajmy papierem z dala od ciała za pomocą gładkich pociągnięć. Nie przeciągajmy go z powrotem, a podnieśmy przy krawędzi i umieśćmy w pozycji wyjściowej. Za pomocą szlifierki ręcznej można osiągać te same wyniki w znacznie krótszym czasie, ale trzeba użyć lekkiego trybu, gdyż w innym przypadku można zniszczyć krawędź, a nie ją zaostrzyć.

Tematy:
Rolnictwo, portal rolniczy, rolnicze maszyny, sklepy rolnicze, urządzenia rolnicze, rolne, targi, katalog firm, Polska wieś, sklep, warzywa owoce Rolnictwo, portal rolniczy, rolnicze maszyny, sklepy rolnicze, urządzenia rolnicze, rolne, targi, katalog firm, Polska wieś, sklep, warzywa owoce