Słownik rolniczy

Porady dla rolników

Osoby rozwijające własne uprawy przydomowe wcześniej lub później dochodzą do wniosku, że własna szklarnia, która przyspiesza dojrzewanie roślin, jest bardzo przydatna. Poniżej podpowiadamy, od czego zacząć przygodę z uprawami szklarniowymi: jakie modele wybierać oraz gdzie ustawić szklarnię.

Jakie korzyści daje przeniesienie upraw do szklarni? Zalety uprawiania roślin w szklarni pojawiają się przede wszystkim wiosną, gdy słońce świeci już wystarczająco mocno, aby dać roślinom warunki do rozwoju, jednak problemem są pojawiające się niekiedy nocne przymrozki. Nasiona wysiane w niedostatecznie nagrzanym gruncie kiełkują dynamicznie i szybko rozwijają liście. Przedwcześnie rozwinięte liście bywają bardzo często ofiarami przymrozków - w ten sposób można stracić dużą część wysiewów. Gdy zamiast tego, wysiejemy rośliny w szklarni, pozwolimy na spokojny, zrównoważony i niczym nieniepokojony rozrost kiełków, z których wyrosną mocniejsze rośliny.

Inspekty ochraniają rośliny przed wiosennymi przymrozkami. Fot. Ogrodosfera

 

Bardzo prostym i niedrogim sposobem na ochronę roślin przed takimi wczesnowiosennymi przymrozkami jest rozstawienie nad nimi niskiego tunelu foliowego, tudzież inspektu. I jedno i drugie można kupić w sklepach ogrodniczych, a w sezonie - nawet w supermarketach. Wnętrze inspektu powinno być wietrzone, dlatego lepiej niż niski tunel, sprawdzi się drewniana skrzynka z uchylną klapą, która ułatwia sterowanie poziomem wietrzenia. Wysiew w inspekcie można rozpocząć już w pierwszej połowie lutego.


Jednak wiosenne przymrozki to nie wszystko - w procesie uprawy wielu warzyw kluczowe jest utrzymywanie stabilnych warunków przez cały okres wegetacji. Brak wiatru, przymrozków, opadów deszczu, myszkujących zwierząt, a przede wszystkim podwyższoną temperatura. to wszystko zapewnia szklarnia. Wykonana z paneli poliwęglanowych lub ze szkła, pozwala nie tylko na zwiększenie plonów, ale też na ich znaczące wydłużenie wegetacji - aż do późnych miesięcy jesiennych.

Szklarnia stwarza stabilne warunki do rozwoju roślin i pozwala na wydłużenie okresu wegetacji. Na zdjęciu powyżej: szklarnia o profilach aluminiowych, usadowiona na stalowym fundamencie, zbudowana z paneli z transparentnego szkła (tafle o grubości 3 cm). Wnętrze szklarni jest wentylowane czterema uchylnymi oknami dachowymi. Szczególną uwagę zwracają podwójne, przesuwne drzwi o obniżonym progu - takie drzwi znacznie ułatwiają prace ogrodnicze, tj. przemieszczanie się z ciężką taczką lub wózkiem. Szklarnia sprzedawana jest w formie gotowych do samodzielnego złożenia części, które docierają do klientów zwykle w paczce, opatrzone szczegółową instrukcją. Złożenie szklarni zajmuje dwóm osobom łącznie około 18 godzin i nie wymaga specjalnej wprawy w majsterkowaniu. Powierzchnia podłoża wynosi 10 m². Sprawdź, ile kosztuje i jak działa taka szklarnia w: Ogrodosfera


Oznacza to pełniejsze zbiory przez całe lato, a także: minimalizuje ilość zabiegów pielęgnacyjno-ochronnych, które trzeba przeprowadzać nad uprawami. Szklarnia ogrodowa wymaga jednak zorganizowania większej ilości miejsca w ogrodzie niż inspekt. Musi być to też miejsce sensowne: dobrze nasłonecznione, nieosłonięte drzewami, a jednocześnie niewystawione na bezpośrednie działanie wiatrów.
Mimo że szklarnia powinna znajdować się w zacisznym miejscu w ogrodzie, warto też, aby była dobrze skomunikowana ze strategicznymi obiektami na posesji: z naszym domem, altanką, ogrodowym źródłem wody itp.

Kolejna szklarnia z panelami szklanymi, wyposażona w szerokie, rozsuwane drzwi (zainstalowane na prowadnicach). Również i tutaj zainstalowano 4 okna dachowe, zapewniające sprawną wentylację. W przypadku tej jednak szklarni, ciekawostką są bardzo estetyczne obramowania krawędzi: mają obłe kształty (wykonanie: szkło akrylowe). Koszt zakupu szklarni: ok 5,4 tyś zł. Fot. Ogrodosfera.pl

Gdzie ustawić szklarnię?

Szklarnia powinna znajdować się w zacisznym miejscu w naszym ogrodzie - ale jednocześnie takim, do którego będziemy mieli wygodny dostęp ze ścieżki ogrodowej. O tym, że warto posiadać szklarnię blisko domu, przekonamy się już po pierwszym sezonie, gdy noszenie koszyka pełnego plonów będzie dawało się nam we znaki. Jeśli planujemy rozwijać uprawę gruntową, oczywistością jest konieczność gruntownego przygotowania podłoża pod takie uprawy. Samo rozstawienie szklarni warto zostawić ekipie montażystów od dystrybutora, od którego pozyskaliśmy konstrukcję. Szklarnie zwykle są zbudowane na planie prostokąta: warto ustawić jego dłuższe boki zorientowane w kierunkach wschód - zachód, wtedy uzyskamy największą ekspozycję na słońce.

Gdy zrezygnujemy z uprawy gruntowej, lekka szklarnia z paneli poliwęglanowych i aluminiowego stelażu może stanąć w zasadzie w dowolnym miejscu. Tutaj mamy tego przykład i trzeba przyznać, że szklarnia na tak urządzonym tarasie jest wyjątkowo estetyczną ozdobą. W dodatku - jej właściciele mają w zasięgu ręki świeże warzywa, owoce oraz zioła, które postanowili w niej uprawiać. Fot. Ogrodosfera.pl

Jaką szklarnię kupić?

Po pierwsze, zdecydujmy, czy nasza szklarnia ma być ogrzewana, czy nie. Wprawdzie warzywa w nieogrzewanej szklarni można uprawiać niemal przez cały rok, to jednak komfort, jaki daje instalacja grzewcza, jest bardzo duży. Mimo że koszt całorocznego ogrzewania, jak i zakup samego modelu z ogrzewaniem jest bardzo duży, to jednak ogrzewana szklarnia jest źródłem świeżych, zdrowych i bardzo smacznych warzyw, owoców i ziół przez cały rok - wszystko w pokaźnych ilościach.

Szklarnia ogrodowa, o konstrukcji aluminiowej, zbudowana jest z transparentnych paneli poliwęglanowych. Powierzchnia: 5,7 m². Szklarnię doposażono w fundament ze stali ocynkowanej, odpornej na rdzewienie. Te szklarnię wyróżnia w naszym zestawieniu wyjątkowa prostota montażu: dwie osoby poradzą sobie ze złożeniem jej w około 3-4 godziny. Dodatkowo, uwagę zwraca niska cena szklarni: ok. 1,8 tyś zł. Fot. Ogrodosfera.pl


Najprostszą drogą do pozyskania szklarni jest oczywiście zakup gotowego produktu, dostępnego w sklepach z wyposażeniem ogrodów. W dzisiejszych czasach są to naprawdę widowiskowe konstrukcje: zbudowane z transparentnych paneli szklanych lub poliwęglanowych, ze starannie i bardzo estetycznie wykonanymi stelażami, a także z pełnym wyposażeniem w nowoczesne okna, drzwi, czy systemy wietrzenia.

W niektórych szklarniach, producenci przewidują możliwość zastąpienia jednego z okien żaluzjami wentylacyjnymi. Fot. Ogrodosfera.pl

O jakiej porze roku rozstawić szklarnię?

Wielu doświadczonych ogrodników twierdzi, że bardzo dobrym momentem na rozstawienie szklarni jest wczesna jesień, gdy ziemia jeszcze nie zamarza. Gdy odkładamy to do wiosny, zwykle skazujemy się na konieczność czekania, aż ziemia rozmarznie. Wtedy jednak okazuje się, że na wysiewy zaczyna być za późno.

Tutaj mamy szklarnię o powierzchni 5 m²,całkowicie odseparowaną od podłoża: właściciele postawili na uprawę doniczkową. Koszt zakupu: 2,8 tyś zł. Fot. Ogrodosfera.pl

Czy szklarnię trzeba okresowo przestawiać?

Kwestia przestawiania szklarni jest tematem wzbudzającym silne kontrowersje wśród ogrodników. Gleba wewnątrz szklarni jest intensywnie uprawiana i w konsekwencji narażona na silne ubożenie. Dodatkowo, w ciepłej, pozbawionej przewiewu i wilgotnej szklarni szybko rozwijają się mikroorganizmy, od których niekiedy pozostaje tylko ucieczka - wyniesienie zainfekowanej gleby i wstawienie nowej nic nie daje. Mimo to, istnieje pewien szereg środków zaradczych, które pozwalają zachować świeżość gleby na dłużej. Dlatego nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy szklarnię należy przenosić raz na rok, czy raz na trzy lata.

 

Na koniec, sprawdź na filmie, jak montuje się jedną z gotowych modeli szklarni, które można kupić w sklepach ogrodniczych:

Tematy: