Słownik rolniczy

Porady dla rolników

Prowadzisz gospodarstwo rolne? Chcesz oszczędzić na paliwie? Jeśli poszukiwania najtańszych stacji benzynowych nie idą zbyt pomyślnie, a wydatki na paliwo zamiast zmaleć - urosły, koniecznie przeczytaj nasze wskazówki. W artykule omówimy kwestię zwrotu akcyzy za paliwo, o którą mogą starać się rolnicy. Zdradzimy również inny, sprawdzony sposób na wygenerowanie oszczędności paliwowych.

Na cenę paliwa, którą płacimy na stacji benzynowej składa się szereg czynników. Największy udział (ponad 40%) to koszt paliwa w rafinerii. Tuż obok niego znajduje się akcyza (ponad 30%), podatek VAT (około 20%), opłata paliwowa oraz marża.

Nie wszyscy wiedzą, że rolnicy mogą odzyskać część „wlanych do baku pieniędzy”, wnioskując o zwrot akcyzy za paliwo

Czym jest akcyza?

Akcyza jest podatkiem, nakładanym na niektóre wyroby konsumpcyjne.

Jego celem jest ograniczenie spożycia poszczególnych produktów, np. tytoniu, alkoholu czy wyrobów

Co ciekawe, w niektórych krajach Unii Europejskiej podatek akcyzowy na wyroby tytoniowe stanowi nawet 75% ceny końcowej.

Akcyza nakładana na dobra infrastrukturalne (np. paliwa) stanowi źródło wysokich, wygenerowanych w prosty sposób źródeł zysku dla skarbu państwa.

Zwrot akcyzy za paliwo - od czego zacząć?

Składając wniosek o zwrot akcyzy na paliwo, rolnicy mogą odzyskać część pieniędzy wydanych na olej napędowy używany do produkcji rolnej.

Dokument można złożyć do wójta, burmistrza (prezydenta miasta) właściwego ze względu na miejsce położenia posiadanych gruntów.

Jeśli chcesz starać się o zwrot podatku, nie zapomnij o zbieraniu faktur ze stacji benzynowych. Bez nich nie otrzymasz pieniędzy.

 

W 2017 roku złożenie wniosku było możliwe w 2 terminach:

* od 1 lutego 2017r. do 29 lutego 2017 r.

  • * od 1 sierpnia 2017 r. do 31 sierpnia 2017 r.

 

Jeśli nie zdążyłeś tego zrobić, nie martw się. Następną możliwość będziesz miał już w przyszłym roku. Informacji o możliwych terminach składania wniosku szukaj na stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Ile można odzyskać?

Limit zwrotu podatku w 2017 r. wynosi 86,00 zł * ilość ha użytków rolnych. Rolnik, posiadający większe połacie ziemi, będzie mógł więc oszczędzić więcej pieniędzy.

Co poza zwrotem akcyzy za paliwo?

Dobrym sposobem na odczuwalne dla portfela oszczędności na paliwie będzie także… umiejętny wybór rachunku bankowego.

Istnieją banki, które w szczególnie uprzywilejowany sposób traktują określonych klientów. Jednym z nich jest Toyota Bank, który swoje produkty finansowe dostosował przede wszystkim do potrzeb kierowców.

Jeśli założysz Konto Jedyne oraz depozyt w Toyota Banku, a za zakupy będziesz płacił kartą, możesz oszczędzić nawet 10 proc. wydatków na paliwo.

Maksymalna kwota zwrotu wynosi 600 zł w skali roku (50 zł miesięcznie).

Choć wydawać by się mogło, że nie jest to zawrotna suma, pamiętaj, że taki sposób oszczędzania jest właściwie bezwysiłkowy.

W myśl znanego przysłowia - ziarnko do ziarnka i zbierze się miarka.

Osoby, którym udało się zgromadzić imponujący kapitał doskonale zdają sobie z tego faktu sprawę.

Tematy: