Słownik rolniczy

Porady dla rolników

Taśmy kroplujące wśród hodowców warzyw i roślin cieszą się coraz większą popularnością. Najczęściej wykorzystuje się je w uprawach polowych oraz tunelowych. Ich zainstalowanie w znaczący sposób zwiększa ilość i jakość plonów.

Do jakich upraw nadaje się taśma kroplująca SiTape?

Taśmy kroplujące to nowoczesny system nawadniania upraw rzędowych. Zastosowano w nich specjalne emitery z labiryntem, gdzie kroplowniki są wmontowane na całej długości ścianki przewodu, a emisja wody odbywa się podłużnymi szczelinami wylotowymi. Dzięki temu ciecz doprowadzana jest wprost do gleby w pobliżu roślin. Pozwala to utrzymać optymalny dla wzrostu roślin poziomu nawodnienia, przez cały okres wegetacji. Jest to szczególnie ważne w przypadku roślin sezonowych – bobu, cebuli, czosnku, fasoli, grochu, kapusty, ogórków, pomidorów, truskawek, ziemniaków.

Bezszwowa linia kroplująca SiTape zalecana jest do upraw wymagających gęstego rozstawienia emiterów – najlepiej więc sprawdzi się w przypadku uprawy ogórków, papryki, pomidorów oraz truskawek.

SiTape – bezszwowa taśma kroplująca

Taśmy kroplujące – jak działają?

Taśma kroplująca pozwala na precyzyjne dawkowanie wody lub nawozu rozpuszczonego w wodzie do strefy korzeniowej. Elementem odpowiadającym za sprawne działanie jest długość nacięcia emitera – im dłuższe, tym trudniej o jego zatkanie. W emiterach umieszczono kanały zapewniające turbulentny przepływ cieczy. Dzięki temu rozwiązaniu zapychanie się labiryntu czy odkładanie się w nim osadów jest utrudnione, nawet gdy taśma jest naprawdę długa.

Wybór odpowiedniej taśmy

W zależności od producenta i prowadzonej uprawy, wybierać można spośród wielu rodzajów taśm kroplujących. W ich prostej konstrukcji najważniejszy jest rodzaj emitera – im dłuższy jest labirynt wewnątrz kroplownika, tym większa jest równomierność wypływu wody na całej długości linii. Wybór taśmy powinien być związany z rodzajem prowadzonej uprawy – w zależności od tego, czy zasadzona jest papryka, truskawki, pomidory, czy ogórki, rozstaw kropolowników będzie inny. Brane jest tu również pod uwagę nachylenie terenu.

Wielką zaletą taśmy SiTape jest brak szwów, co sprawia, że jest bardziej trwała – nie posiada słabych elementów w postaci punktów łączenia. Taka konstrukcja równoważy naprężenia termiczne i uniemożliwia samoczynne skręcanie się taśm skutkujące zatkaniem emiterów. Bezszwowa linia kroplująca SiTape jest zaliczana do innowacyjnych produktów, dzięki wykonaniu z najwyższej jakości materiałów, które są stabilizowane na działanie promieni UV. Taśma ta może pracować przy małych wypływach wody oraz w bardzo niewielkim ciśnieniu roboczym cieczy.

Sama konstrukcja taśmy jest mocna – specjalnie opracowany profil labiryntu zapewnia turbulentny przepływ wody, co sprawia, że wypływ wody z kroplowników jest ujednolicony. Laserowo nacięte wyloty emitera zapewniają gładkość krawędzi otworów, przez które wylewa się woda. Jednocześnie takie rozwiązanie zapobiega obrastaniu i zapychaniu kanałów taśmy. By ułatwić kontrole właściwego ułożenia wlotu, taśma na grzbiecie została pokryta zielonym paskiem.

Więcej na temat taśm kroplujących przeczytasz tutaj: http://budmech-nawadnianie.pl/produkty/tasmy-kroplujace/

Tematy:

Artykuły o podobnej tematyce: