Słownik rolniczy

Porady dla rolników

Zaraza ziemniaka wywoływana jest przez organizm grzybopodony Phytophthora infestans, który poraża liście, łodygi i bulwy. W ostatnich latach obserwuje się zwiększenie jego agresywności w stosunku do niektórych odmian oraz nietypowe objawy chorobowe. Sprawdź jakie środki ochrony roślin są najskuteczniejsze przeciwko zarazie ziemniaka.

Zaraza ziemniaka – objaw na liściach

 

Jak wygląda zaraza ziemniaka?

Szkodliwość P. infestans uzależniona jest od terminu wystąpienia choroby i stopnia porażenia roślin. Objawy zarazy ziemniaka na liściach, w zależności od przebiegu pogody, występują po 5-10 dniach od porażenia w różnych miejscach, ale najczęściej na brzegach liści w postaci nieregularnych jasno- lub ciemnozielonych plam stopniowo brunatniejących i powiększających się (fot. 1). Dookoła tych plam tworzy się jasnozielona obwódka, a na spodniej stronie liścia, przy dużej wilgotności powietrza, na pograniczu zdrowej i porażonej części występuje biały nalot grzybni. Na wierzchołkach roślin, ogonkach liściowych i łodygach choroba występuje w postaci brunatnych plam (fot. 2). Przy dużej presji patogenu, łodygi w miejscu występowania plam łamią się. Zaraza ziemniaka jest chorobą przyczyniającą się do obniżenia wielkości i jakości plonu bulw, którą jednak możemy skutecznie ograniczyć.

Zaraza ziemniaka - forma łodygowa

 

Zaraza ziemniaka – jak sobie z nią radzić?

Do skutecznej walki z zarazą ziemniaka idealnie wpisuje się w każdy program ochrony ziemniaków nowo zarejestrowany fungicyd Carial Flex. Dzięki unikalnemu połączeniu substancji aktywnych (mandipropamid 250 g/kg + cymoksanil 180 g/kg) preparat działając wgłębne i powierzchniowo wyznacza dotąd niespotykany poziom skuteczności na zarazę ziemniaka, potwierdzony przez Euroblight – najwyższa ocena 4,4. Zgodnie z etykietą Carial Flex można stosować w okresie wegetacji maksymalnie sześć razy, przemiennie z fungicydami należącymi do innych grup chemicznych

Porównanie skuteczności produktów

 

Carial Flex na zarazę ziemniaka – jak go stosować?

Najlepsze rezultaty uzyskuje się stosując produkt zapobiegawczo w dawce 0,6 kg/ha w odstępach 7-10 dni. Jednak ten okres można wydłużyć, jeśli nie ma wysokiej presji choroby, nawet do 14 dni. Carial Flex jest skuteczny już 30 minut od zabiegu opryskiwania roślin, a opady deszczu po tym czasie nie zmniejszają jego skuteczności. Ponadto posiada krótki okres karencji – tylko 7 dni. Doświadczenia przeprowadzone w ostatnich latach w Polsce i Europie Zachodniej potwierdziły wysoką skuteczność Carial Flex w różnych warunkach panujących na plantacjach ziemniaków fot. 3). Carial Flex jest specjalistą od zwalczania zarazy ziemniaka, dlatego warto również uzupełnić swój program ochrony ziemniaków o zastosowanie Carial Star, który będzie chronił również przed zarazą i dodatkowo przed alternariozą.

Tematy:
Rolnictwo, portal rolniczy, rolnicze maszyny, sklepy rolnicze, urządzenia rolnicze, rolne, targi, katalog firm, Polska wieś, sklep, warzywa owoce Rolnictwo, portal rolniczy, rolnicze maszyny, sklepy rolnicze, urządzenia rolnicze, rolne, targi, katalog firm, Polska wieś, sklep, warzywa owoce