Słownik rolniczy

Porady dla rolników

Zaraza ziemniaka wywoływana jest przez organizm grzybopodony Phytophthora infestans, który poraża liście, łodygi i bulwy. W ostatnich latach obserwuje się zwiększenie jego agresywności w stosunku do niektórych odmian oraz nietypowe objawy chorobowe. Sprawdź jakie środki ochrony roślin są najskuteczniejsze przeciwko zarazie ziemniaka.

Zaraza ziemniaka – objaw na liściach

 

Jak wygląda zaraza ziemniaka?

Szkodliwość P. infestans uzależniona jest od terminu wystąpienia choroby i stopnia porażenia roślin. Objawy zarazy ziemniaka na liściach, w zależności od przebiegu pogody, występują po 5-10 dniach od porażenia w różnych miejscach, ale najczęściej na brzegach liści w postaci nieregularnych jasno- lub ciemnozielonych plam stopniowo brunatniejących i powiększających się (fot. 1). Dookoła tych plam tworzy się jasnozielona obwódka, a na spodniej stronie liścia, przy dużej wilgotności powietrza, na pograniczu zdrowej i porażonej części występuje biały nalot grzybni. Na wierzchołkach roślin, ogonkach liściowych i łodygach choroba występuje w postaci brunatnych plam (fot. 2). Przy dużej presji patogenu, łodygi w miejscu występowania plam łamią się. Zaraza ziemniaka jest chorobą przyczyniającą się do obniżenia wielkości i jakości plonu bulw, którą jednak możemy skutecznie ograniczyć.

Zaraza ziemniaka - forma łodygowa

 

Zaraza ziemniaka – jak sobie z nią radzić?

Do skutecznej walki z zarazą ziemniaka idealnie wpisuje się w każdy program ochrony ziemniaków nowo zarejestrowany fungicyd Carial Flex. Dzięki unikalnemu połączeniu substancji aktywnych (mandipropamid 250 g/kg + cymoksanil 180 g/kg) preparat działając wgłębne i powierzchniowo wyznacza dotąd niespotykany poziom skuteczności na zarazę ziemniaka, potwierdzony przez Euroblight – najwyższa ocena 4,4. Zgodnie z etykietą Carial Flex można stosować w okresie wegetacji maksymalnie sześć razy, przemiennie z fungicydami należącymi do innych grup chemicznych

Porównanie skuteczności produktów

 

Carial Flex na zarazę ziemniaka – jak go stosować?

Najlepsze rezultaty uzyskuje się stosując produkt zapobiegawczo w dawce 0,6 kg/ha w odstępach 7-10 dni. Jednak ten okres można wydłużyć, jeśli nie ma wysokiej presji choroby, nawet do 14 dni. Carial Flex jest skuteczny już 30 minut od zabiegu opryskiwania roślin, a opady deszczu po tym czasie nie zmniejszają jego skuteczności. Ponadto posiada krótki okres karencji – tylko 7 dni. Doświadczenia przeprowadzone w ostatnich latach w Polsce i Europie Zachodniej potwierdziły wysoką skuteczność Carial Flex w różnych warunkach panujących na plantacjach ziemniaków fot. 3). Carial Flex jest specjalistą od zwalczania zarazy ziemniaka, dlatego warto również uzupełnić swój program ochrony ziemniaków o zastosowanie Carial Star, który będzie chronił również przed zarazą i dodatkowo przed alternariozą.

Tematy: