Słownik rolniczy

Porady dla rolników

Owady mogą popsuć błogi wypoczynek zarówno na powietrzu, jak i w domu. Uporczywe meszki, muchy czy komary to plaga miejsc, które znajdują się w bliskim otoczeniu zbiornika wodnego. To nieproszeni goście, którym do szybkiego rozmnożenia wystarczy niewielka kałuża. Jak efektywnie z nimi walczyć? Z naszego artykułu dowiecie się, jakie środki owadobójcze są najskuteczniejsze.

Najskuteczniejsze środki owadobójcze

Wybór insektycydów, czyli środków owadobójczych jest bardzo duży (zobacz ofertę SklepFarmera). Można je stosować w pomieszczeniach, na balkonach oraz aplikować bezpośrednio na skórę. Ich znakiem rozpoznawczym jest charakterystyczny zapach, który skutecznie odstrasza komary, meszki i muchy. Jakie rodzaje środków owadobójczych są dostępne na rynku?

  • Elektrofumigatory

To wszelkiego rodzaju urządzenia służące do zwalczania owadów. Składają się ze specjalnych płytek owadobójczych oraz elektrycznego odparowywacza. Żeby zaczęły działać, należy je podłączyć do kontaktu.

  • Fumigatory

To wszelkiego rodzaju insektycydy dostępne w postaci płytek oraz spirali owadobójczych, a także płynów do spryskiwania pomieszczeń. Występują w postaci gazów, dymów lub par, zawierających truciznę.

  • Repelenty

To środki odstraszające muchy, meszki i komary, których działanie opiera się na wydzielaniu specjalnie dobranych substancji zapachowych.

Insektycydy odstraszające komary

Środki owadobójcze, które skutecznie powstrzymują komary przed atakiem, zawierają w składzie specjalnie wyselekcjonowane substancje zapachowe. Najczęściej są to olejki eteryczne i ekstrakty ziołowe, które w momencie kiedy parują, tworzą powłokę, która odstrasza komary. Często spotkać je można w formie zapachowych świec, drewnianych kwiatów do wazonu, a także specjalnych plastrów z mikrokapsułkami. Czas działania wspomnianych specyfików to ok. 8 godzin.

Preparaty zapachowe są w pełni bezpieczne. Można je stosować nie obawiając się przy tym skutków ubocznych. Plastry, dzięki temu, że nie są szkodliwe dla zdrowia, można naklejać bezpośrednio na skórę. Nie wywołują reakcji alergicznych, dlatego mogą stanowić znakomitą ochronę przed komarami dla niemowlaków, a także osób z chorobami lub poparzeniami skóry.

Środki owadobójcze, które zabijają komary

Żeby pozbyć się raz na zawsze problemu komarów, trzeba użyć środków, które spowodują ich śmierć. Jakie specyfiki należą do tej grupy?

  • Fumigatory

Występują w postaci trujących gazów, dymów lub pary. Dostępne są w formie płynów, którymi spryskuje się pomieszczenia oraz płytek i spirali, które układa się w mieszkaniach lub na balkonach. Wydzielając trujące opary, zabijają komary, meszki i muchy.

  • Elektrofumigatory

W ich skład wchodzą płytki owadobójcze i odparowywacz. Płytkę, nasączoną specjalnym preparatem, należy wsunąć pod kratkę odparowywacza, a następnie umieścić w gniazdku elektrycznym. Dzięki temu, po chwili ulotnią się trujące opary.

  • Lampki

To specjalny rodzaj lampek, które mają żarówki osłonięte metalową siatką lub pionowymi pręcikami. Przez wspomniane metalowe elementy płynie prąd, który zabija zwabione światłem komary. Emitowane natężenie jest śmiertelne tylko w przypadku owadów, natomiast nie jest groźne dla człowieka.

Wybór środków owadobójczych jest bardzo duży. Od indywidualnych potrzeb zależy, który produkt będzie najlepszy. W pewnych sytuacjach sprawdzą się środki odstraszające komary, w innych zaś, lepsze będą preparaty zabijające insekty.

Artykuł sponsorowany

Tematy: