Słownik rolniczy

Porady dla rolników

Uprawa rzepaku jest jedną z najbardziej dochodowych upraw w Polsce. Jednak, aby maksymalnie wykorzystać potencjał plonowania rzepaku należy zwracać uwagę na ważne elementy agrotechniki. Jeden z nich to ochrona przed chorobami grzybowymi w okresie kwitnienia rzepaku.

Firma Syngenta stworzyła fungicyd AMISTAR XTRA 280 SC. Preparat zawiera w swoim składzie dwie sprawdzone substancje aktywne:

  • Technologia Amistar® – 200 g/1l środka,
  • Cyprokonazol – 80 g/1l środka.

Okres stosowania środka AMISTAR XTRA 280 SC rozpoczyna się od fazy BBCH 61 do 69, czyli od początku do końca kwitnienia rzepaku. Dawka wynosi od 0,8 l/ha do 1,0 l/ha, przy czym wyższą dawkę stosujemy w warunkach wysokiej presji chorób.

AMISTAR XTRA 280 SC, dzięki zawartości substancji aktywnych pochodzących z dwóch oddzielnych grup chemicznych, umożliwia stosowanie zarówno interwencyjne jak i zapobiegawcze. Technologia Amistar® ma zapobiegawcze działanie, długo chroni plantację przed infekcjami. Z drugiej strony, cyprokonazol ma działanie interwencyjne i układowe.

 

Jaka choroba jest najbardziej niebezpieczna dla rzepaku?

Najgroźniejszą chorobą dla rzepaku jest zgnilizna twardzikowa, która występuje w okresie kwitnienia. Opadające płatki kwiatowe stają się idealnym miejscem do rozwoju chorób grzybowych.

Według Instytutu Ochrony Roślin już 1% porażenia roślin wpływa negatywnie na plon, czyli jedna porażona roślina na 100 uzasadnia wykonanie zabiegu.

AMISTAR XTRA 280 SC jest wysoce skuteczny przeciwko zgniliźnie twardzikowej. Warto podkreślić, iż zwalcza także powszechne występujące w Polsce choroby, takie jak czerń krzyżowych oraz szara pleśń. Poniższy wykres podkreśla skuteczność preparatu AMISTAR XTRA 280 SC na zgniliznę twardzikową oraz przedstawia przyrost plonu po Amistar Xtra w porównaniu do plantacji niechronionej.

Skuteczność Amistar Xtra® średnia z 3 doświadczeń w roku 2012 (Sośnicowice, Przybroda, Lisewo) zabieg faza BBCH 61

 

Udowodniony wysoki poziom plonowania

Nie tylko w Polsce zauważono wzrost plonu przy zastosowaniu programu ochrony Syngenta. Czeski Związek Producentów i Przetwórców rzepaku przeprowadził niezależne badania, z których wynika skuteczność technologii oraz jej wpływ na przyrost plonu.

Udowodniony wysoki poziom plonowania (niezależne badanie Czeskiego Związku Producentów i Przetwórców rzepaku – SPZO)

 

 

AMISTAR XTRA 280 SC – to opłacalna inwestycja

Przy obecnych relacjach cenowych, zysk zastosowania preparatu AMISTAR XTRA 280 SC może przekraczać 500 zł/ha. Fungicyd AMISTAR XTRA zapewnia długotrwałą ochronę pędów, liści i łuszczyn rzepaku. Dzięki dwóm skutecznym substancjom aktywnym, efektywnie chroni rośliny przed najgroźniejszymi chorobami rzepaku.

Technologia Amistar® powoduje, że rośliny pozostają zielone i zdrowe aż do zbioru, co wpływa na wzrost plonu i zwiększa opłacalność produkcji rzepaku.

 

Autor: Syngenta Polska Sp. z o.o.

*Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia i przestrzegaj zasad bezpiecznego stosowania produktu wskazanych na etykiecie. www.rolnictwoodpowiedzialne.pl

Tematy: