Słownik rolniczy

Porady dla rolników

Idealny nawóz nie istnieje – to warto zaznaczyć już na początku. Nie ma uniwersalnego środka do wszystkich rodzajów roślin, gleb ani pór roku. Nawozy do trawników są inne niż te do iglaków czy roślin doniczkowych.

Artykuł powstał we współpracy z centrum ogrodniczym Euro Ogród.

To czym podsypujemy drzewka w lecie, powinno mieć inny skład od preparatów stosowanych jesienią. Dlaczego? Każda roślina w różnym stadium rozwoju i czasie, ma inne zapotrzebowanie na składniki mineralne i odżywcze.

Podstawowe zasady nawożenia roślin

1. Wiosną rośliny wegetują, dlatego warto zastosować nawozy mineralne, zapewniające elementy, które wspomogą rozwój.
2. Jesienne deszcze wypłukują składniki mineralne z gleby, dlatego ich bazą powinny być makroelementy, które powoli będą przenikać coraz głębiej do gleby. Zimą, rośliny muszą poradzić sobie wyłącznie bazując na tym, co dostarczone zostało jesienią – więc nie może być to przypadkowa mieszanka.
3. Nawozy najlepiej suplementować w bezchmurny i bezwietrzny dzień i delikatnie wymieszać z wierzchnią warstwą podłoża. Nigdy nie nawozi się podczas suszy.
4. Nawozy do trawników nie nadają się do iglaków, a te podawane różom nie zadziałają równie dobrze na drzewka w ogrodzie – nie powinno się stosować tego samego nawozu do wszystkich roślin w ogrodzie.
5. Suplementacja powinna mieć miejsce 3 razy. Pierwsze nawożenie odbywa się na przełomie marca i kwietnia, kiedy stopnieją śniegi, a ziemia przestaje być twarda i zmarznięta. Kolejne w maju lub czerwcu. Ostatnie, które zapewni roślinom czy trawnikowi zapas odżywczy na mrozy, wykonuje się w okresie od końca sierpnia do początku października – wszystko w zależności jaka jest końcówka lata. Każde nawożenie powinno odbywać się dedykowaną mieszanką.

Odpowiednie proporcje w nawozie

Producenci oferują mieszanki z przystosowane do konkretnych pór roku, i tak na przykład jesienne nawozy do iglaków zawierają zazwyczaj fosfor, potas, wapń i siarkę. Wszystko po to, by zwiększyć odporność krzewów na nadchodzący mróz. W wiosennej wersji suplementu znajdziemy dodatkowo przede wszystkim azot i magnez – składniki odpowiedzialne za wzrost. Warto zwrócić uwagę na zadanie jakie pełni nawóz. Podawany roślinie w okresie wegetacji, ma jej zapewnić składniki do życia, rozwoju i wzrostu. Ten podawany w ziemie, ma umożliwić wyłącznie przetrwanie.

Warto jednak pamiętać, że każda roślina ma swoje indywidualne zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Kiedy natura nie może ich dostarczyć, człowiek może wspomóc się nawożeniem. Jednak przesadne podawanie składników odżywczych nie ma większego sensu – pozostaną one niewykorzystane, a sama roślina może zacząć obumierać.

Kluczowe jest też dobranie idealnej mieszanki do rodzaju drzewka jakie posiadamy. I tak nawozy do iglaków czy nawozy do trawników lub drzew owocowych, które sprawdzają się w strefie środkowoeuropejskiej, na naszych polskich glebach (w różnych regionach kraju są różne rodzaje gleb), mogą nie zdawać egzaminu podsypywane pod rośliny, które sprowadzone zostały z innych kontynentów.

Choć same krzaki czy drzewka mogą się przyjąć i zaczną się rozwijać, wcale nie muszą pozytywnie reagować na daną suplementację. Warto wtedy zaczerpnąć wiedzy o pochodzeniu rośliny i o jakości gleb w jej rodzimym regionie. Z pewnością będzie to cenna wskazówka do jej hodowli.

O czym trzeba pamiętać?

Przede wszystkim o tym, by nie podawać mieszanek zawierających azot, jako jesienne nawozy do iglaków czy roślin kwiatowych. Przez swoje właściwości wzbudzające rozwój, niepotrzebnie mógłby zmylić roślinę i zapoczątkować proces wegetacji. Najczęściej w polskiej glebie występują niedobory potasu, następnie fosforu (jednak warto zbadać glebę w swoim ogrodzie).

Nawozy wieloskładnikowe mają różny stosunek tych pierwiastków (zależne od producenta i przeznaczenia), dlatego bardzo ważna jest umiejętność odczytania etykiety. Siarkę i magnez można suplementować stosując nawozy jednoskładnikowe np. siarczan magnezu. Produkty wieloskładnikowe i mono składnikowe można ze sobą mieszać, jednak wymaga to znacznej wiedzy ogrodniczej i umiejętności dobierania proporcji.

Tematy: