Słownik rolniczy

Porady dla rolników

Nawożenie i uprawa truskawek

Decydującym czynnikiem wpływającym na prawidłowe zaopatrzenie truskawek w składniki pokarmowe jest faktyczne zapotrzebowanie tych roślin na substancje odżywcze, które wynika z warunków uprawy i zapowiadającego się plonu.

 

W celu przygotowania optymalnego programu nawożenia istotna jest również wiedza na temat potrzeb pokarmowych truskawek. Orientacyjnie średnie wykorzystanie azotu kształtuje się na poziomie 50-60%, fosforu 20-25%, potasu 60%, wapnia 25-30%, a magnezu 65%. Jest ono jeszcze dodatkowo modyfikowane przez pH gleby. Największy problem w odżywianiu plantacji truskawek sprawia prawidłowe zaopatrzenie roślin w składniki, które są w najmniejszym stopniu wykorzystywane z nawozów – fosfor i wapń, a także i mikroelementy, których poziom zużycia wynosi od 3 do 5%.

Gwarancją osiągnięcia wysokiego plonu jest nawożenie doglebowe, które powinno być uzupełniane zastosowaniem preparatów dolistnych. Jednak nawożenie pozakorzeniowe należy traktować li tylko jako dokarmianie – nie może być ono w uprawie truskawek podstawową formą dostarczania składników odżywczych. Trzeba także pamiętać, że w przypadku tej uprawy nie warto oszczędzać na technologiach nawożenia, gdyż każdy błąd czy zastosowanie niesprawdzonych rozwiązań spowoduje wymierną stratę – znaczną obniżkę plonów.

Podczas edycji targów TSW doradca współpracujący z ogrodnikami z południowo-zachodniej części Polski – Pani Inez Gamrat, na konferencji truskawkowej mówiła o autorskim programie nawożenia truskawek w praktyce, który oparty był o nawozy z dodatkiem substancji biostymulujących pochodzących z alg morskich, poprawiające ich właściwości i stymulujące lepsze pobieranie składników odżywczych. Tego typu produkty  bogate są w opatentowane związki o charakterze biostymulującym, a także w całą gamę aminokwasów, które stosowane są w nowoczesnym nawożeniu roślin i odgrywają ogromne znaczenie jako transportery składników pokarmowych i materiał budulcowy białek roślin. Wykład dotyczył ich efektywności w uprawie truskawek.

Początek opowiedzianej przez Inez Gamrat historii, miał miejsce podczas zeszłorocznej edycji Targów Sadownictwa i Warzywnictwa w Warszawie, a spektakularny finał na plantacji truskawki w Księżym Lesie, na Śląsku. Właściciel gospodarstwa, Pan Manfred Skrzypczyk, był aktywnym uczestnikiem TSW 2014, a jego uwagę szczególnie przyciągnął wykład na temat programu odżywiania nawozami zawierającymi substancje biostymulujące, których zastosowanie pozwala zwiększyć opłacalność produkcji poprzez wysokie plony o wyjątkowej jakości.

Od samego początku uprawy truskawki, czyli od roku 2000, celem plantatora było uzyskanie najwyższej jakości owoców, które firmuje własnym nazwiskiem. Uprawa truskawki w gospodarstwie M. Skrzypczyka zajmuje powierzchnię ok. 3,5 ha. W nasadzeniach znajdują się zarówno wcześnie dojrzewające odmiany (Honeoye, Rumba i – najnowsza – Fleurette) oraz późne Florence i Malwina. Swoje miejsce na powierzchni 0,6 ha ma także powtarzająca owocowanie Florentina, która w ubiegłym roku bardzo dobrze plonowała i z obsadzonego areału uzyskano około 19 t. Bardzo dobrze wypadła także nowość – Fleurette, z której uzyskano w pierwszym roku owocowania średni plon na poziomie około 0,8 kg/rośliny. Świetne wyniki odnotowała Florence, bowiem zebrano u niej ponad 30 t/ha, ale największym sukcesem okazał się plon Rumby na poziomie prawie 35 t/ha. Ta odmiana jest przez właściciela oceniana jako hit gospodarstwa.
Wysokie plony osiągane na plantacji Manfreda Skrzypczyka, to m.in. zasługa wysokiej jakości materiału szkółkarskiego (najczęściej frigo), a po jego posadzeniu odpowiednio dobranego programu nawożenia, połączonego z systemem nawadniania i doradztwem. W zeszłym roku plantacja została poprowadzona wg zaleceń otrzymanych podczas ubiegłorocznej edycji TSW. Z Warszawy plantator wrócił z nową dawką wiedzy i zapałem przed rozpoczęciem nowego sezonu produkcyjnego, ale wkrótce ten zapał został ostudzony przez wiosenne przymrozki. Podmarznięciu w największym stopniu uległa odmiana Florence, z której skradziono agrowłókninę. Ta sytuacja wymagała szybkiej reakcji, aby odnowić potencjał plonotwórczy roślin, dlatego zastosowano mieszaninę regeneracyjną zawierającą produkty Fertilactyl Starter (2 l/ha) i Fertileader Vital (3 l/ha). Następnie postępowano zgodnie z programem odżywiania, ale również w oparciu o systematyczną obserwację plantacji i badania fluorymetryczne. Na wszystkich plantacjach na 24 godziny przed kolejnym spodziewanym przymrozkiem, który wystąpił w fazie kwitnienia (temperatura spadła do prawie –5°C) użyto nawozu Fertileader Leos, jako zabezpieczenie roślin przed uszkodzeniami, a po przymrozkach wykorzystano Fertileader Vital dla zregenerowania ewentualnych uszkodzeń. Mając na uwadze zwiększenie potencjału plonowania, zwłaszcza po uszkodzeniach wyrządzonych przez przymrozki, zastosowano nawóz dolistny zawierający w swym składzie bor i molibden, wpływający na lepsze kwitnienie, bardziej intensywne podziały komórkowe i transport cukrów. W trakcie intensywnego wzrostu na rośliny aplikowano preparaty z azotem, fosforem, cynkiem i manganem, dostarczając energii na wytworzenie wysokiego plonu z odpowiednią jakością również w przyszłym roku (przyszłoroczne zawiązki).

Zaproponowany przez doradcę program nawożenia w gospodarstwie Pana Skrzypczyka okazał się strzałem w dziesiątkę. Wysokie plony, przekraczające 30t/ha oraz doskonała jakość owoców niewątpliwie zachęcają do przetestowania na własnych plantacjach prezentowanych podczas prelekcji produktów o działaniu biostymulującym. Na koniec warto dodać, że wszystkie odmiany truskawek zostały także dokarmione na początku wegetacji aktywnym nawozem wapniowym – zastosowano produkt zawierający mezocalc.

Anna Rogowska (na podstawie wystąpienia Inez Gamrat)

Tematy:
Rolnictwo, portal rolniczy, rolnicze maszyny, sklepy rolnicze, urządzenia rolnicze, rolne, targi, katalog firm, Polska wieś, sklep, warzywa owoce Rolnictwo, portal rolniczy, rolnicze maszyny, sklepy rolnicze, urządzenia rolnicze, rolne, targi, katalog firm, Polska wieś, sklep, warzywa owoce