Istnieje wiele maszyn przeznaczonych do prac przemysłowo-budowlanych i z tego względu potrzebują odmiennego ogumienia. Z pewnością jednak można stwierdzić, że muszą być to opony wielozadaniowe.
Przed wyborem właściwej opony przemysłowej należy mieć na uwadze nie tylko rodzaj pojazdu, ale także związaną z nią efektywność pracy, ciągłość eksploatacji oraz – oczywiście – cenę.
Koparki kołowe to urządzenia służące do przeprowadzania specjalnych prac na budowach, podczas wyburzania oraz recyklingu. Są bardzo łatwe w dobieraniu ogumienia – można w znacznym stopniu wśród niego przebierać, począwszy od opon bezdętkowych, opon typowych dwudziestocalowych montowanych bliźniaczo, kończąc na pojedynczych, szerokich kołach.
Koparko-ładowarki używane są w standardowo w rolnictwie oraz w specjalnych pracach budowlanych – a dokładniej w inżynierii wodnej i lądowej. Właściwe koło może znacznie przyczynić się do funkcjonowania całej maszyny. Istnieje wiele rodzajów opon: cechujące się dużą odpornością na uszkodzenia, odznaczające się sporym uciągiem lub też pozwalające na wygodną jazdę.
Ładowarki teleskopowe stanowią urządzenia w których opona odgrywa znaczącą rolę. Wielkość załadunku oraz możliwe niebezpieczeństwo wynikające z usterki ogumienia są powodami, dla których należy wnikliwie przygotować się do zakupu.
Z walców korzysta się podczas prac przygotowawczych lub wykończeniowych realizowanych przede wszystkim w ramach robót publicznych – np. zagęszczania gleby lub asfaltu. Koła walców muszą się wówczas zmierzyć ze sporymi obciążeniami i wysoką temperaturą materiału (zwłaszcza mieszanek asfaltowych.
Równiarki są przeznaczone do utrzymania lub budowania dróg, profilowania nasypów czy do regulowania warstw podłoża (roboty ziemne lub budowlane). Aby cieszyć się jak największą efektywnością pojazdów, trzeba je koniecznie zaopatrzyć w opony zaadaptowane do określonych prac.
Artykuł opracowano we współpracy z firmą TRAFICA.