Słownik rolniczy

Porady dla rolników

Prawidłowe magazynowanie ziarna stwarza możliwość uzyskania wysokiej jakości produktu. Aby odpowiednio zabezpieczyć ziarno przed rozkładem i rozwojem drobnoustrojów, należy zapewnić odpowiednią wilgotność i temperaturę, a co za tym idzie - stworzyć odpowiednie warunki oddychania ziarna. Nieodpowiednie przechowywanie zapasów może skutkować pogorszeniem zapachu ziarna, jak również może zmniejszyć jego wartość użytkową.

Jakie warunki powinien spełniać magazyn zbożowy?

Aby ziarno nie było narażone na rozwój pleśni, należy zapewnić odpowiednią temperaturę i wilgotność, co powinno być systematycznie kontrolowane. Silos, w którym składuje się ziarno, powinien spełniać wszelkie wymogi techniczne i technologiczne. Zbiorniki powinny mieć kształt walca lub wieloboku, ale wysokość musi być większa niż średnica silosa - warto zajrzec w ofertę silosów firmy Zuptor.

 

Na jakie zagrożenia narażone jest ziarno podczas magazynowania?

W trakcie przechowywania można się spodziewać naturalnych zagrożeń, jakimi są chociażby szkodniki, które powodują zanieczyszczenie ziarna oraz ubytek masy. Najczęściej występującymi szkodnikami są: mikroorganizmy, takie jak grzyby i bakterie, roztocza, owady, gryzonie czy ptaki. Aby uniknąć przykrych niespodzianek, należy często kontrolować i zwalczać ewentualne zagrożenia drogą mechaniczną, fizyczną lub chemiczną.


Kolejnym problemem, na który należy zwrócić szczególną uwagę, jest odpowiednia wilgotność i temperatura panująca w silosie. Szybka reakcja w razie problemu, polegająca na wietrzeniu ziarna, skutkuje uzyskaniem dobrych parametrów i wartości ziarna. Odpowiednio wykonane silosy pokryte są powłoką antykorozyjną, a gładkość powierzchni silosu umożliwia jego samooczyszczenie, natomiast szczelinowa podłoga zapewnia równomierny przepływ powietrza. Należycie przechowywane ziarno może być składowane aż przez 3 lata.

Szukając odpowiedniego sprzętu, warto zajrzeć do katalogu znanych firm (przykładem są maszyny rolnicze Zuptor). Oferta silosów zazwyczaj jest bardzo bogata, począwszy od zbożowych czy paszowych, poprzez silosy z włókna szklanego czy tkaninowe. W zależności od pojemności, materiału, z jakiego jest wykonany silos, czy żywotności, każdy klient znajdzie coś dla siebie.

 

zuptor.com.pl

 

Tematy: