Słownik rolniczy

Porady dla rolników

Wagi cykliczne są bardzo korzystnym rozwiązaniem dla rolnictwa – sprawdzają się przy ekspedycji, przyjęciu i transferze materiałów. Gwarantują wysoką dokładność pomiaru, są pomocne przy załadunku materiałów sypkich i wyróżniają się dużą wydajnością.

Dlaczego warto wybrać wagę cykliczną?

Wagi cykliczne wykorzystuje się do automatycznego przeważania masy materiałów sypkich – wielkość poszczególnych porcji programuje się wcześniej, w zależności od potrzeb. Wagi przesypowe charakteryzują się bardzo wysoką dokładnością i są obecnie jedynym na rynku urządzeniem pomiarowym, które potrafi zapewnić taką precyzję ważenia również przy dużych przepustowościach. Ważenie materiału odbywa się na tyle płynnie, że w procesie technologicznym nie dochodzi do niepotrzebnych przerw.


Wagi cykliczne są bardzo pomocne przy bilansowaniu silosów oraz załadunku towarów. Są najkorzystniejszym rozwiązaniem w przypadku ważenia produktów suchych i dobrze płynących, jak cukier albo zboża, bo tylko dzięki wagom przesypowym można osiągnąć jednocześnie wysoką wydajność i dokładność pomiaru. Urządzenie nie zajmuje wiele miejsca, jest proste w montażu i późniejszej eksploatacji. Tam, gdzie brakuje miejsca na dużą wagę, można zastosować system złożony z dwóch zbiorników, które naprzemiennie odmierzają porcje ładunku o zadanej wielkości. Całym procesem zarządza specjalne oprogramowanie, dzięki któremu możliwe jest wielostopniowe dozowanie oraz zliczanie już odważonych porcji. Wszystkie czynności i obliczenia można śledzić na komputerze, a po zakończeniu procesu program zajmuje się tworzeniem bilansów oraz raportów. Nowoczesne wagi cykliczne na potrzeby rolnictwa można zamówić na stronie www.preciamolen.com.pl.

 


Proces ważenia

Waga może być wyposażona w dwa układy pomiarowe. Oba zestawy działają niezależnie, po czym porównywane są ich wyniki – tak działający system zmniejsza ryzyko wadliwych pomiarów. Produkt jest dostarczany do zbiornika wagowego z górnego kosza poprzez otwarcie klap sterowanych elektro-pneumatycznie. Klapa zamknie się dopiero wtedy, gdy osiągnięta zostanie zadana wartość porcji ładunku. Po zważeniu materiału klapa rozładunkowa otwiera się i towar trafia do kosza dolnego. Ponieważ w zbiorniku wagowym może pozostać część materiału, system określa wartość ewentualnego osadu i jego ciężar doliczany jest do pozostałego ładunku. Gdy zbiornik wyda już cały zadany ciężar albo kosz górny zostanie całkowicie opróżniony, system ważenia automatycznie się wyłączy. Należy pamiętać, że wagi wykorzystywane w rolnictwie powinny spełniać kryteria określone przez Główny Urząd Miar (http://bip.gum.gov.pl/pl/bip/akty_prawne).

Rolnictwo, portal rolniczy, rolnicze maszyny, sklepy rolnicze, urządzenia rolnicze, rolne, targi, katalog firm, Polska wieś, sklep, warzywa owoce Rolnictwo, portal rolniczy, rolnicze maszyny, sklepy rolnicze, urządzenia rolnicze, rolne, targi, katalog firm, Polska wieś, sklep, warzywa owoce