Słownik rolniczy

Porady dla rolników

jak i kiedy nawozić rośliny ogrodowe

Jeśli chcemy mieć piękny ogród, powinniśmy poświęcić mu sporo uwagi. Musimy zadbać o regularne plewienie, strzyżenie trawnika oraz o prawidłowe przycinanie drzew i krzewów. Bardzo ważne jest również nawożenie, gdyż dzięki niemu rośliny mogą rozwijać się, kwitnąć i owocować o wiele piękniej niż rośliny pozbawione niezbędnych substancji odżywczych z nawozów.


Nawożenie roślin ogrodowych z zasady zaczyna się wczesną wiosną przed kwitnieniem. Okres ten sprzyja bowiem intensywnemu wzrostowi roślin, co wiąże się ze zwiększeniem zapotrzebowania na minerały i inne substancje, których często brakuje w glebie. Nawozić należy także rośliny, które są sadzone lub przesadzane oraz rośliny, które poddano cięciu pielęgnacyjnemu. „Dokarmianie” drzew, krzewów, kwiatów oraz warzyw najlepiej przeprowadzić w pochmurny i deszczowy dzień.Trzeba również pamiętać, że w przypadku roślin wieloletnich nawożenie stosuje się tylko do połowy lata, gdyż później rośliny te przygotowują się do zimy i nie rosną. Kwiaty jednoroczne także wymagają jedynie delikatnego nawożenia, gdyż nadmiar substancji odżywczych w glebie jest dla nich szkodliwy. Zbyt duża dawka minerałów powoduje, że ich łodygi i liście nadmiernie się rozwijają, a kwitnienie jest słabe i opóźnione. W przypadku drzew i krzewów ozdobnych stosuje się „dokarmianie” podczas sadzenia – dołek wypełnia się mieszkanką gleby i kompostu w stosunku 50:50. W następnych latach wokół nich rozsypuje się kompost lub podlewa się je wodnym roztworem gnojówki. Można również zamiast kompostu stosować gotowe mieszkanki nawozowe dostępne w dobrych sklepach ogrodniczych, np. na e-gardenion.pl.


Drzewa owocowe nawozi się tylko w celu polepszenia jakości i struktury gleby. Nawozów mineralnych powinno używać się więc w kilku dawkach: na przełomie lutego i marca, po zakończeniu kwitnienia oraz po zrzuceniu części zawiązków owocowych w czerwcu. Należy jednak przestrzegać zasady, że drzewa owocowe muszą być zasilane mieszkami pełnoskładnikowymi bez chloru.

 

 

Tematy: