Słownik rolniczy

Porady dla rolników

opony rolnicze

Opona jest produktem złożonym. Składa się z kilku warstw różnych pod względem właściwości materiałów. Opona składa się z takich półproduktów jak warstwa kauczuku syntetycznego, warstwa szkieletu (złożony z cienkich drutów i tkanin ułożonych w proste łuki i sklejonych kauczukiem), wypełnienia strefy niskiej – przeznaczona do przenoszenia momentu obrotowego silnika i hamowania z felgi w kierunku powierzchni styku z podłożem, obejma (zaciska opony w feldze), miękka guma (zabezpiecz oponę przed uderzeniami) oraz warstwa szczytowa (zbrojone stalowymi drutami). Na tych warstwach ułożona jest powierzchnia jezdna, która ma bezpośredni kontakt z drogą.

 

Opony rolnicze są specjalnym rodzajem ogumienia. Ze względu na ich przeznaczenie i rodzaj wykonywanej pracy są wymagają one innej konstrukcji.

 

Opony rolnicze można podzielić na kilka rodzai:

  • OPONY ROLNICZE TRAKTOROWE RADIALNE

Opona radialna cechuje się dużą elastycznością ścian bocznych, mniejszymi oporami toczenia, lepszą wydajnością przy większych prędkościach, płaską i większą powierzchnią przylegania do podłoża, jak również mniejszym stopniem ugniatania gleby. W oponie tej warstwy kordu rozciągają się od stopki do stopki. Są one ułożone pod kątem prostym w stosunku do linii centralnej bieżnika. Osnowa (karkas) jest przy tym stabilizowana przez okalający, nierozciągliwy pas obwodowy.

  • OPONY ROLNICZE TRAKTOROWE DIAGONALNE

Opona diagonalna cechuje się niezwykłą stabilnością i wytrzymałością dzięki sztywnym ścianom bocznym, prostą strukturą, a także dobrze sprawdza się na nierównym wyboistym terenie.Tak samo jak w przypadku opon radialnych warstwy kordu sięgają os stopki do stopki przy czym są ułożone ukośnie pod mniejszym kątem niż 90 stopni do linii centralnej bieżnika. Karkas jest wytrzymały i sztywny.

  • OPONY RADIALNE O ZMNIEJSZONYM NACISKU NA GLEBĘ
  • OPONY DIAGONALNE O ZMNIEJSZONYNM NACISKU NA GLEBĘ

Cechuje się połączeniem opony diagonalnej i radialnej (jest połączona obwodowym opasaniem), mocne i wytrzymały karkas, a także boki opony, dobre właściwości ogólne, dobra wzdłużna i poprzeczna stabilność minimalizująca "podskakiwanie" oraz podnosząca komfort jazdy w każdych warunkach.

  • OPONY DIAGONALNE DO MASZYN ROLNICZYCH

Opony te zostały specjalnie zaprojektowane do przyczep, cystern i innych maszyn rolniczych. Opony te charakteryzują się niskim naciskiem na glebę.

Artykuł został przygotowany przez redakcję sklepu HurtowniaRolnicza.pl, w którego ofercie znajdują się również opony rolnicze: http://hurtowniarolnicza.pl/wyposazenie-pojazdow/ogumienie/opony-rolnicze/

Tematy: