Słownik rolniczy

Porady dla rolników

opony rolnicze

Opona jest produktem złożonym. Składa się z kilku warstw różnych pod względem właściwości materiałów. Opona składa się z takich półproduktów jak warstwa kauczuku syntetycznego, warstwa szkieletu (złożony z cienkich drutów i tkanin ułożonych w proste łuki i sklejonych kauczukiem), wypełnienia strefy niskiej – przeznaczona do przenoszenia momentu obrotowego silnika i hamowania z felgi w kierunku powierzchni styku z podłożem, obejma (zaciska opony w feldze), miękka guma (zabezpiecz oponę przed uderzeniami) oraz warstwa szczytowa (zbrojone stalowymi drutami). Na tych warstwach ułożona jest powierzchnia jezdna, która ma bezpośredni kontakt z drogą.

 

Opony rolnicze są specjalnym rodzajem ogumienia. Ze względu na ich przeznaczenie i rodzaj wykonywanej pracy są wymagają one innej konstrukcji.

 

Opony rolnicze można podzielić na kilka rodzai:

  • OPONY ROLNICZE TRAKTOROWE RADIALNE

Opona radialna cechuje się dużą elastycznością ścian bocznych, mniejszymi oporami toczenia, lepszą wydajnością przy większych prędkościach, płaską i większą powierzchnią przylegania do podłoża, jak również mniejszym stopniem ugniatania gleby. W oponie tej warstwy kordu rozciągają się od stopki do stopki. Są one ułożone pod kątem prostym w stosunku do linii centralnej bieżnika. Osnowa (karkas) jest przy tym stabilizowana przez okalający, nierozciągliwy pas obwodowy.

  • OPONY ROLNICZE TRAKTOROWE DIAGONALNE

Opona diagonalna cechuje się niezwykłą stabilnością i wytrzymałością dzięki sztywnym ścianom bocznym, prostą strukturą, a także dobrze sprawdza się na nierównym wyboistym terenie.Tak samo jak w przypadku opon radialnych warstwy kordu sięgają os stopki do stopki przy czym są ułożone ukośnie pod mniejszym kątem niż 90 stopni do linii centralnej bieżnika. Karkas jest wytrzymały i sztywny.

  • OPONY RADIALNE O ZMNIEJSZONYM NACISKU NA GLEBĘ
  • OPONY DIAGONALNE O ZMNIEJSZONYNM NACISKU NA GLEBĘ

Cechuje się połączeniem opony diagonalnej i radialnej (jest połączona obwodowym opasaniem), mocne i wytrzymały karkas, a także boki opony, dobre właściwości ogólne, dobra wzdłużna i poprzeczna stabilność minimalizująca "podskakiwanie" oraz podnosząca komfort jazdy w każdych warunkach.

  • OPONY DIAGONALNE DO MASZYN ROLNICZYCH

Opony te zostały specjalnie zaprojektowane do przyczep, cystern i innych maszyn rolniczych. Opony te charakteryzują się niskim naciskiem na glebę.

Artykuł został przygotowany przez redakcję sklepu HurtowniaRolnicza.pl, w którego ofercie znajdują się również opony rolnicze: http://hurtowniarolnicza.pl/wyposazenie-pojazdow/ogumienie/opony-rolnicze/

Tematy:
Rolnictwo, portal rolniczy, rolnicze maszyny, sklepy rolnicze, urządzenia rolnicze, rolne, targi, katalog firm, Polska wieś, sklep, warzywa owoce Rolnictwo, portal rolniczy, rolnicze maszyny, sklepy rolnicze, urządzenia rolnicze, rolne, targi, katalog firm, Polska wieś, sklep, warzywa owoce