Słownik rolniczy

Porady dla rolników

Altana ośmiokątna

Zdjęcie altany ośmiokątnej z http://ogrodosfera.pl/altany-drewniane


Wyposażając swój ogród w elementy tzw. małej architektury, możemy zdecydować o ich zakupie, albo też podjąć się ambitnej pracy ich wybudowania własnymi rękami. Będziemy mieli niewątpliwie  ogromną satysfakcję, jeśli np. nasza altana ogrodowa powstanie dzięki własnoręcznej pracy, a nie zostanie przywieziona gotowa ze sklepu ogrodniczego.

Nie zawsze rzecz jasna będzie to możliwe. Altany kupne mają ten atut, że od razu wiemy, jak będą wyglądały, a jeśli pojawią się w nich usterki, odpowie za nie sprzedawca w okresie gwarancyjnym. Lepiej więc kupić czy może wybudować altanę samodzielnie?

 

Zalety zakupu altany

Nie każdy ma wystarczająco dużo czasu i zdolności manualnych, aby podjąć się samodzielnej budowy altany ogrodowej. Możemy mieć jakieś pojęcie o konstruowaniu takich budowli, ale przy pierwszych próbach wykonania altany okazuje się, że prawdopodobne efekty końcowe mogłyby być dalekie od naszych oczekiwań. W takiej sytuacji na pewno lepszym rozwiązaniem będzie wybór gotowej altany w sklepie i jej zakup. Altana zostanie następnie dostarczona pod wskazany przez nas adres i odpowiednio umocowana do podłoża przez fachowców.


Jeśli nie potrafimy zbudować karmnika na zimę dla ptaków, dla dziecka, na pewno nie powinniśmy porywać się na budowę altany ogrodowej. Poza tym, przy budowie altany jedna osoba to zbyt mało, będzie też potrzebna pomoc innych. Nie mogąc liczyć na takie wsparcie, bardziej uzasadniony będzie zakup altany.

Decydując się na zakup gotowej altany w sklepie mamy komfort wyboru takiego produktu, jaki będzie nam najbardziej odpowiadał. Takie rozwiązanie pozwala nam pozbyć się problemów związanych z budową konstrukcji altany i jej pokrycia. Zyskujemy też czas. Nie musimy się niczym przejmować – po prostu udajemy się do wybranego sklepu i kupujemy altanę, albo wybieramy ją w sklepie internetowym i zamawiamy, nie wychodząc nawet z domu.

 

Dokonując zakupu altany musimy zwrócić uwagę na kilka kwestii:

•    Typ konstrukcji,
•    Jakość materiałów, z jakich wykonana jest altana,
•    Wymiary.


Najważniejsze jest, aby wybrać altanę wykonaną z wysokiej jakości materiałów, solidnej konstrukcji, która nie tylko posłuży nam świetnie latem, przy pięknej pogodzie, ale też przetrzyma w niezmienionym stanie zimę – mrozy, śniegi i porywisty wiatr. Materiał wykorzystany do wzniesienia altany musi być odporny na zróżnicowane warunki atmosferyczne, występujące w Polsce. Jeśli chcemy kupić altanę drewnianą, najlepiej nadadzą się na nią takie drzewa jak dąb, jodła czy modrzew, choć są droższe od świerka czy sosny.

 

Samodzielne wykonanie altany

Musimy liczyć się z tym, że własnoręczne zrobienie altany jest dużym przedsięwzięciem, wbrew pozorom. Nie zbudujemy altany w ciągu jednego popołudnia. Musimy na to poświęcić co najmniej jeden pełny dzień i uprzednio przygotować się do takiej pracy, zapewniając sobie przede wszystkim projekt altany.


Zaletą budowy altany jest to, że mamy na wszystko wpływ, począwszy od projektu, czyli wyglądu altany, poprzez konstrukcję, wybór materiałów niezbędnych do budowy. Jeśli altana ma być mieć nietypowy wymiar lub kształt, jej budowa może być jedyną dla nas alternatywą. Podobnie, jeśli nie chcemy umieszczać w swoim ogrodzie altany drewnianej, ale o wiele bardziej solidną, murowaną. Wtedy musimy ją zbudować bezpośrednio na działce, ale potrzebne będzie nam najprawdopodobniej wsparcie fachowca – murarza.


Budując altanę konieczne jest spełnienie wymogów stawianych przed takimi budowlami przez Prawo Budowlane. Użytkownik altany musi zgłosić jej budowę do Urzędu Miasta lub do starostwa powiatowego i uzyskać pozwolenie. Nakaz uzyskania pozwolenia nie obejmuje altan budowanych na rodzinnym terenie działkowym, o powierzchni do 25 m2 w obrębie miasta i o powierzchni do 35 m2 poza miastem, o wysokości 5 m z dachem stromym i 4 m z dachem płaskim. O pozwolenie na budowę musimy wnioskować do burmistrza, prezydenta miasta lub starosty, jeśli chcemy wybudować altanę większą niż 25 m2.

 

Musimy być świadomi tego, że samodzielne nabycie materiałów i budowa altany wcale nie będzie wiele tańsze, niż kupno gotowego produktu. W rzeczywistości może się okazać, że na budowę wydaliśmy o wiele więcej pieniędzy, niż na kupno gotowej altany.

Tematy: