Słownik rolniczy

Porady dla rolników

Ceny ropopochodnych paliw są wysokie, ale wciąż nie na tyle, by postawić pod znakiem zapytania opłacalność produkcji rolnej. Mimo to, warto rozejrzeć się za tańszymi alternatywami, a te są na wyciągnięcie ręki.

 

Zdecydowana większość maszyn i pojazdów rolniczych wyposażona jest w silniki wysokoprężne, spalające olej napędowy. Silniki takie potrafią także spalać inne paliwa, w szczególności olej roślinny i biodiesel.

Olej roślinny, np. rzepakowy, posiada podobne właściwości fizykochemiczne do oleju napędowego. Po rozpyleniu w komorze spalania silnika diesla doskonale się pali.

 

Niestety ma wyższą lepkość, przez co trudniej go rozpalić. Ale lepkość tego paliwa spada po podgrzaniu. Dlatego bardzo łatwo można zastosować go w samochodzie czy ciągniku chłodzonym wodą. Wystarczy tylko wodę skierować z silnika do podgrzewanego zbiornika oleju roślinnego, a dopiero później do chłodnicy. Oczywiście uruchamianie silnika i pierwsze kilka minut pracy (do rozgrzania się) odbywa się na oleju napędowym.

Prostszym rozwiązaniem jest użycie tzw. biodiesla, czyli przetworzonego oleju roślinnego. Wymieszanie go z metanolem i zasadowym katalizatorem (NaOH lub KOH) powoduje transesteryfikację, w wyniku której powstają estry metylowe kwasów tłuszczowych oraz gliceryna. Po oddzieleniu gliceryny i oczyszczeniu powstaje biodiesel. Gliceryna jest w tym procesie zbędnym odpadem.

Biodiesel można lać bezpośrednio do baku, bo ma niższą lepkość od oleju roślinnego (choć wciąż zauważalnie większą, niż olej napędowy).

Niestety, obydwa te paliwa nie bardzo nadają się do użytku zimą, bowiem w niskich temperaturach krzepną, co szybko blokuje filtr paliwa w pojeździe i unieruchamia go. Mimo to, mogą w przyszłości okazać się w rolnictwie ważną alternatywą dla paliw ropopochodnych, gdy ich cena znacząco wzrośnie.

O biopaliwach dużo się mówiło kilka lat temu. Miały w znaczący sposób zmienić sposób gospodarowania w rolnictwie, tymczasem nic się w tej kwestii nie zmieniło. Póki ropa naftowa jest relatywnie tania, raczej tak pozostanie.

Tematy:

Artykuły o podobnej tematyce: