Słownik rolniczy

Porady dla rolników

Jeżeli lubisz majsterkować, a nie masz miejsca na swoją działalność, warto zaadaptować wolną przestrzeń, jaką daje garaż. Wszak samo wyprowadzenie pojazdu z garażu daje nam już kilkanaście metrów kwadratowych dodatkowej strefy roboczej.

Garaż i warsztat w jednym

Organizacja warsztatu

Niezależnie od tego, czy projekty garaży, jakie oglądaliśmy przy budowie domu, zawierały możliwość jego adaptacji, czy też zostało to pominięte, organizację warsztatu możemy zrobić własnymi środkami. Najciekawszych pomysłów adaptacyjnych zainteresowani mogą poszukać między innymi w Muratorze.

W pierwszej kolejności należałoby rozplanować obszar czołowy, znajdujący się naprzeciwko wjazdu.

Jeżeli przestrzeń na to pozwala, jest to najlepsze miejsce na montaż ciężkiego stołu, który z zasady nie będzie ruszany. Warto zastanowić się, czy miejsca jest dosyć, aby nie było konieczności stałego wyprowadzania auta z garażu za każdym razem, gdy chcemy przystąpić do pracy. Oprócz stołu warto zamontować wiszące szafki, w których powinny znaleźć się materiały najczęściej używane, tzw. magazyn podręczny. Mniej użyteczne przedmioty można poukładać po bokach, np. na montowanych regałach i stelażach podwieszanych. Bardzo ciekawym pomysłem jest zamontowanie pod sufitem rodzaju „kieszeni” w formie regału podwieszanego – projekty garaży zakładają przechowywanie w nich elementów długich i rzadko używanych, np. wszelkiego rodzaju desek, rurek PCV, dachówek, itp.

 


Stawiaj na bezpieczeństwo
Zabudowywanie ograniczonej przestrzeni niesie ze sobą ryzyko zagrożenia zdrowia lub życia, chociażby z tytułu zaniedbań ppoż. Z tego też względu gotowe projekty garaży często uwzględniają miejsca na postawienie gaśnicy, dodatkową wentylację pomieszczenia czy miejsce na czujki dymowe. Trzeba pamiętać o tym, by dostęp do tego typu konstrukcji nie był niczym ograniczony. W przypadku przedstawionego powyżej pomysłu na montaż warto podkreślić, by na siłę „nie przeładowywać” garażu, zapominając tym samym o jego pierwotnej funkcji. Aby ograniczyć ryzyko wystąpienia pożaru, do celów adaptacji garażu na warsztat stosuje się przede wszystkim materiały metalowe, czyli np. stół obity blachą, metalowe szafki i regały.


Z pewnością nie zaszkodzą też dodatkowe wsporniki zabezpieczające przed zsunięciem się z regałów przedmiotów ciężkich, chroniące tym samym nasze głowy i… samochód.

 

 

Tematy: