Długie przechowywanie ziemniaków wiąże się z ryzykiem utraty ich jakości, ulec pogorszeniu może ich wygląd, smak czy barwa. Jakie są przyczyny takiego stanu rzeczy?
Ziemniaki, które przeznaczone są do spożycia, na wyroby przetwórstwa czy posadzenia w kolejnym sezonie powinny zachować wysoką jakość przez cały okres przechowywania.
Od siedmiu do dziewięciu miesięcy to okres wskazanego przechowywania ziemniaków.
Po tym okresie w ziemniakach zachodząc nieodwracalne zmiany, a w głównej mierzy utrata masy bulwy ziemniaka. Przyczyną tego faktu jest kiełkowanie, choroby związane z przechowywaniem ziemniaków oraz proces oddychania.
W jakich warunkach przechowywać ziemniaki?
Dlaczego i jakie następują ubytki w bulwach ziemniaków? Podczas przechowywania ziemniaków należy zwrócić uwagę w jakiej temperaturze ziemniaki są przechowywane oraz czy poziom wilgotności w przechowalni jest odpowiedni. Wilgotność w przechowalni nie powinna spaść niżej niż 90 procent. Najlepszą temperaturą do przechowywania ziemniaków to temperatura między 7, a 10 stopni Celsjusza. Pamiętajmy również, aby przechowalnia była zaciemniona.
Nawet w najmniejszych ilościach ziemniaków nie należy przechowywać w lodówce, a ziemniaki w temperaturze pokojowej należy spożyć w ciągu kilku dni.
Występują cztery fazy zmian fizjologicznych ziemniaka:
W jaki sposób zminimalizować ryzyko wystąpienia strat ziemniaków?
Temperatury długotrwałego przechowywania ziemniaków do około ośmiu miesięcy prz 2–6 godzin na dobę według przeznaczenia:
Choroby ziemniaków - Ziemniaki na etapie przechowywania narażone są na liczne choroby: