Słownik rolniczy

Porady dla rolników, Artykuły poradnikowe Rolnictwo, Przydatne informacje, Warto wiedzieć

Porady dla rolników

nawożenie

Z mocznikiem użytkownicy stykają się, nabywając nawozy, jednak znaleźć go można także w licznych kosmetykach. Fakt ten rodzi naturalne pytanie o to, czy pochodzenie obu substancji jest takie samo? Czy mocznik rozsiewany na polach trafia także na twarze klientek zakładów kosmetycznych? Czym jest mocznik i jakie jest jego zastosowanie? Czy obrót mocznikiem ma przyszłość w Polsce?

Więcej…

Porady dla rolników

traktor

Czy hydraulika do maszyn rolniczych to dla Ciebie nowość i chętnie dowiesz się, co wchodzi w jej skład? Może chcesz założyć swoje gospodarstwo, jednak nie orientujesz się jeszcze w jego potrzebach, ponieważ jest tak dużo maszyn i części do nich? Wyjaśnijmy zastosowanie i znaczenie kilku często używanych komponentów.

 

Więcej…

Porady dla rolników

naprawa pomp hydraulicznych

Poznaj sekrety skutecznej naprawy pomp hydraulicznych, które zapewnią Twoim maszynom niezawodność i długą żywotność.

Więcej…

Porady dla rolników

mąka z płaskurki

Płaskurka, starodawne zboże, od wieków uznawane jest za cenny składnik diety w wielu kulturach. Dziś, dzięki odrodzeniu zainteresowania naturalnymi i nieprzetworzonymi produktami, mąka z płaskurki znów zyskuje na popularności. W tym artykule przyjrzymy się korzyściom zdrowotnym płynącym z włączenia tej niezwykłej mąki do codziennej diety.

Więcej…

Porady dla rolników

standardy higieny

W branży spożywczej szczególnie istotne jest utrzymywanie bezpieczeństwa wszystkich realizowanych procesów, na co w dużym stopniu wpływa regularność czyszczenia i dezynfekcji poszczególnych hal, magazynów czy innych zakładów. Działania pod tym kątem pozwalają na wyeliminowanie czynników chorobotwórczych, które mogą stać się przyczyną zatruć pokarmowych, alergii czy innych niekorzystnych objawów u docelowych konsumentów. Systematyczne sprzątanie pozostaje nie bez wpływu na jakość przetwarzanych, produkowanych przy magazynowanych produktów.

Więcej…

Porady dla rolników

drób

W sklepach można znaleźć różne rodzaje mięs. Nawet te same gatunki mogą być różnie określane, np. jako drób EKO. Takie mięso pochodzi z hodowli, która przestrzega pewnych restrykcyjnych reguł. W takich miejscach zwierzęta mają swobodny dostęp do dużego, wolnego wybiegu i są karmione naturalnymi paszami. Mięso tego typu spełnia najwyższe standardy jakości.

Więcej…

Porady dla rolników

kobieta

Pozwolenie na wytwarzanie odpadów jest obowiązkowe dla całkiem sporej grupy przedsiębiorców. O pozwolenie na wytwarzanie odpadów muszą się starać m.in. niektóre warsztaty samochodowe i zdecydowana większość zakładów produkcyjnych. Sprawdź, kiedy nie trzeba posiadać pozwolenia na wytwarzanie odpadów, a kiedy jest ono wymagane? Jak i gdzie złożyć wniosek o pozwolenie na wytwarzanie odpadów?

Więcej…

Porady dla rolników

lornetka

Współczesne technologie oferują liczne narzędzia, które mogą znacznie ułatwić pracę rolników. Jednym z takich przydatnych urządzeń są lornetki, które, wykorzystane w odpowiedni sposób, mogą znacząco pomóc w monitorowaniu pogody na polach uprawnych. W tym artykule dowiemy się, w jaki sposób lornetki stają się nieocenionym narzędziem dla rolników, wspomagając ich w podejmowaniu decyzji związanych z uprawą roślin.

Więcej…

Porady dla rolników

pastwisko

Jeśli zajmujesz się hodowlą zwierząt, to doskonale wiesz, jak ważne jest zabezpieczenie pastwiska – zarówno przed ucieczką zwierząt, jak i przed wtargnięciem na teren pastwiska niepożądanych intruzów. Najlepszym rozwiązaniem jest zamontowanie systemu ogrodzenia elektrycznego dla pastwiska. Podpowiadamy, jak skompletować i gdzie kupić wszystkie niezbędne akcesoria rolnicze do budowy pastucha elektrycznego.

Więcej…

Porady dla rolników

instalacje kwasoodporne

PIKO Przemysłowe Instalacje Kwasoodporne to renomowane przedsiębiorstwo o wieloletnim doświadczeniu w produkcji przemysłowych zbiorników ze stali nierdzewnej. Historia firmy sięga roku 1989, kiedy to powstał Zakład Remontowy Instalacji Przemysłowych. Od tamtego czasu firma wyrosła na lidera w branży produkcji zbiorników nierdzewnych i zdobyła uznanie klientów zarówno w Polsce, jak i Europie.

Więcej…

Porady dla rolników

traktor

W gospodarstwach rolnych nie brak różnych zanieczyszczeń – kurzu, błota, resztek nawozów lub pasz, uschniętych fragmentów roślin czy innych odpadów zwierzęcych. Nie należy ich ignorować, gdyż nadmiar zabrudzeń może doprowadzić do poważnych problemów takich jak zniszczenie sprzętu czy wpływać negatywnie na zdrowie zwierząt oraz ludzi. Na szczęście istnieje wiele nowoczesnych akcesoriów pomagających w dbaniu o czystość w gospodarstwie. Jednym z nich jest myjka wysokociśnieniowa. Czym charakteryzuje się to urządzenie, co można dzięki niemu umyć i jak wybrać odpowiedni model dla siebie?

Więcej…

Porady dla rolników

zbiornik na deszczówkę

Coraz więcej mówi się o energiach odnawialnych. Elektryczność pozyskiwana z paneli fotowoltaicznych czy ciepło emitowane z promienników podczerwieni to nie wszystkie opcje, na jakie możesz się zdecydować. Nowoczesne systemy odprowadzania wody deszczowej również dają nadzieję na odciążenie portfela.

Więcej…

Porady dla rolników

ubezpieczenie rolne

O gospodarstwie rolnym mówimy wtedy, kiedy powierzchnia nieruchomości rolnej lub łączna powierzchnia nieruchomości rolnych obejmuje co najmniej 1 ha. Za nieruchomości rolne uznaje się grunty rolne i leśne, ale również budynki i urządzenia niezbędne do prowadzenia i zarządzania gospodarstwem rolnym. W celu zabezpieczenia takiego gospodarstwa niezbędne jest wykupienie ubezpieczenia rolnego.

Więcej…

Porady dla rolników

folia do sianokiszonki

Folia do sianokiszonki jest kluczowym elementem w rolnictwie, szczególnie podczas zbioru i przechowywania paszy dla zwierząt. Jej rola polega na zabezpieczeniu i zachowaniu jakości sianokiszonki, co ma wpływ na żywienie i zdrowie zwierząt hodowlanych. W tym artykule przyjrzymy się roli folii do sianokiszonki, dlaczego warto korzystać z hurtowni folii do sianokiszonki oraz który hurtowy sprzedawca stał się najczęstszym wyborem rolników.

Więcej…

Porady dla rolników

ogrodzenie pastwiska

Wypuszczanie zwierząt hodowlanych na pastwiska ma ogromne znaczenie dla ich dobrostanu i ogólnego rozwoju. Wymaga to jednak zadbania o ich bezpieczeństwo. Dlatego konieczne jest skuteczne ogrodzenie pastwiska. Jak je wykonać? Jakie będzie najlepsze? Sprawdź!

Więcej…