Słownik rolniczy

Porady dla rolników, Artykuły poradnikowe Rolnictwo, Przydatne informacje, Warto wiedzieć

Porady dla rolników

fotowoltaika

Województwo Kujawsko-Pomorskie, złożone z malowniczych krajobrazów rolniczych, staje się świadkiem rewolucji energetycznej. Coraz więcej gospodarstw rolnych w regionie wykorzystuje potencjał energii słonecznej poprzez instalacje fotowoltaiczne. W tym artykule przyjrzymy się, dlaczego fotowoltaika staje się popularnym rozwiązaniem na gospodarstwach w Kujawsko-Pomorskiem oraz jakie korzyści przynosi rolnikom i środowisku.

Więcej…

Porady dla rolników

żyzność gleby

Od wielu lat poprzez stosowanie nawozów doglebowych oraz środków ochrony roślin wpływaliśmy negatywnie na kondycję naszej gleby. Zdrowa i żyzna gleba to gwarancja wysokiej jakości plonów. Produkty organiczne zawierające węgiel i aminokwasy skutecznie poprawiają jej produktywność. W celu spotęgowania i przyspieszenia efektu odbudowy gleby powinniśmy stosować naturalne produkty bakteryjne łącznie z produktami organicznymi.

Więcej…

Porady dla rolników

młyn

W dobie nowoczesnych technologii i materiałów budowlanych, drewno wciąż pozostaje jednym z najbardziej cenionych surowców. Jego naturalne piękno, trwałość i wytrzymałość sprawiają, że drewniane konstrukcje oraz meble są niezwykle popularne. Jednak aby zamienić surowy kawałek drzewa w pięknie wykończony produkt, potrzebna jest odpowiednia wiedza i umiejętności. Tutaj z pomocą przychodzą tartaki – miejsca, gdzie tarcica jest przetwarzana na gotowe drewno.

 

Więcej…

Porady dla rolników

uprawa kukurydzy na ziarno

Każdy hodowca chce wyprodukować jak najlepszej jakości kiszonkę z kukurydzy. Wysokiej jakości kiszonka z kukurydzy wpływa korzystnie na zdrowie i kondycję zwierząt hodowlanych, a jednocześnie zwiększa ich wydajność produkcyjną. Warto więc odpowiedzieć na pytania, kiedy zbierać kukurydzę na kiszonkę i jak zrobić kiszonkę z kukurydzy, by osiągnąć najlepsze efekty.

Więcej…

Porady dla rolników

chemirol wymagania glebowe kukurydzy na ziarno

Kukurydza jest rośliną ciepłolubną, która może być uprawiana na terenie całej Polski, w szczególności w rejonach południowych. Istotnym elementem uprawy kukurydzy jest rodzaj podłoża. Przy wyborze stanowiska przeznaczonego pod kukurydzę na ziarno uwagę należy zwrócić zarówno na odczyn gleby, jak i na jej zasobność w składniki pokarmowe. Jakie ma wymagania glebowe kukurydza na ziarno?

Więcej…

Porady dla rolników

ochrona zbóż ozimych

Uprawa zbóż ozimych cieszy się dużym powodzeniem, przy czym wśród wybieranych gatunków przeważa pszenica ozima. Przy zdecydowaniu się na jej uprawę musimy jednak pamiętać, że dbanie o kondycję roślin umożliwiającą im wysokie plonowanie rozpoczyna się już w momencie siewu. Jak zatem ochronić zboże ozime przed najważniejszymi zagrożeniami?

Więcej…

Porady dla rolników

fungicydy

Adiuwant to niezwykle ważny składnik w ochronie roślin i w ogóle we współczesnym rolnictwie czy ogrodnictwie. Dzięki nim możliwe jest skuteczniejsze zwalczanie grzybów, które stanowią poważne zagrożenie dla upraw rolnych. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej adiuwantom do fungicydów, ich działaniu oraz znaczeniu dla rolnictwa.

 

Więcej…

Porady dla rolników

zboże ozime

Uprawa roślin to proces, który wiąże się z wieloma zabiegami na różnych etapach rozwoju. Począwszy od przygotowania gleby, przez sztuczne nawożenie, aż do stosowania środków ochrony roślin w postaci fungicydów, herbicydów i insektycydów – wszystko to może mieć negatywny wpływ na środowisko naturalne.

Więcej…

Porady dla rolników

rzepak

Rzepak, czyli Brassica napus to roślina uprawna, która zdobywa coraz większą popularność zarówno w rolnictwie, jak i w ogrodnictwie. Jego największa zaleta — wszechstronność sprawia, że roślina ta stosowana jest nie tylko w produkcji żywności, ale również biopaliw. Jeśli jednak chcesz uzyskać plony o najwyższej jakości, wybierz gatunkowe nasiona. Czym kierować się przy zakupie nasion rzepaku?

Więcej…

Porady dla rolników

fotowoltaika

Wraz z postępującymi zmianami klimatycznymi i zwiększającym się zapotrzebowaniem na energię elektryczną, fotowoltaika staje się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem. Słońce jako źródło nieograniczonej i czystej energii, może być wykorzystane do zasilania naszych domów i firm.

Więcej…

Porady dla rolników

nasiona rzepaku

Wykorzystanie pestycydów w profesjonalnej produkcji warzyw jest koniecznością. Stosuje się zarówno profilaktyczne zabiegi ochronne zgodne z programem dla danego gatunku, jak i opryski interwencyjne, gdy problem już wystąpi. W tym drugim przypadku stosowanie środków ochrony roślin można zmniejszyć przez szereg działań profilaktycznych, a także przez właściwe nawożenie: nie tylko stymulujące wzrost i rozwój, lecz również budujące odporność.

Więcej…

Porady dla rolników

GPS w traktorze

Monitoring GPS pojazdów staje się coraz popularniejszy. Początkowo korzystały z niego głównie firmy transportowe, następnie osoby prywatne, a dziś lokalizatory coraz częściej są też montowane w maszynach rolniczych. Jakie korzyści zapewnia GPS do traktora? Poznaj 5 powodów, dla których warto w niego zainwestować!

Więcej…

Porady dla rolników

rolnictwo plony

Rolnictwo jest nierozerwalnie związane z historią ludzkości. To dzięki niemu mogliśmy się rozwijać, tworzyć cywilizacje, a w końcu zbudować świat, w którym dzisiaj żyjemy. Jednak mimo swojego wiekowego charakteru, rolnictwo nie jest domeną, która zastygła w czasie. Wręcz przeciwnie – to dziedzina dynamiczna, nieustannie się rozwijająca, w której tradycja przeplata się z nowoczesnością.

Więcej…

Porady dla rolników

kombajn młócenie

Wraz z postępem technologicznym rolnictwo staje się coraz bardziej zaawansowane, wydajne i efektywne. Jednym z kluczowych narzędzi w procesie zbioru zbóż jest kombajn zbożowy, który odgrywa istotną rolę w optymalnym wykorzystaniu uprawy i maksymalizacji plonów.

Więcej…

Porady dla rolników

Silobale

W dzisiejszych czasach, kiedy rolnictwo staje się coraz bardziej zaawansowane technologicznie, optymalne wykorzystanie folii do sianokiszonki jest kluczowe dla efektywnego gospodarowania. Właściwe zastosowanie folii do sianokiszonki nie tylko zwiększa wydajność produkcji, ale także przyczynia się do poprawy jakości pasz, co bezpośrednio wpływa na zdrowie i produktywność zwierząt gospodarskich.

 

Więcej…