Słownik rolniczy

Doradztwo rolnicze

Czy wiesz, że jako osoba zainteresowana nabyciem nieruchomości możesz szybko ustalić numer prowadzonej dla niej księgi wieczystej, jeżeli sprzedający nie podaje takiego w ogłoszeniu? Sprawdź, jak to zrobić.

Zakup nieruchomości to poważna decyzja. Jeżeli zaciągasz na ten cel kredyt hipoteczny, to musisz liczyć się, że będziesz go spłacać przez kilka czy nawet kilkanaście lat. Z tego względu konieczne jest upewnienie się, że do zakupionego np. mieszkania nie będą sobie rościć prawa osoby trzecie, a na hipotece takiej nieruchomości nie widnieją hipoteki, które – jako właściciel – będziesz musiał spłacić, aby zapobiec licytacji nieruchomości.

Na portalach z ogłoszeniami najczęściej znajdziesz oferty nieruchomości ze zdjęciami i opisem. Problem jednak w tym, że opis nie zawsze jest szczegółowy – większość sprzedających nie podaje numeru księgi wieczystej prowadzonej dla nieruchomości. Zapoznanie się z tym dokumentem powinno być dla ciebie priorytetem. Co w takiej sytuacji?

Jak ustalić numer księgi wieczystej i zapoznać się z jej treścią?

Jeżeli dysponujesz adresem lub numerem działki nieruchomości, to możesz szybko ustalić numer księgi wieczystej dla niej prowadzonej. Możesz to zrobić, korzystając z portalu Ksiegi-wieczyste-online.pl.

Znając numer księgi wieczystej, możesz sprawdzić jej zawartość. Możliwości są dwie, możesz:

  • Udać się do sądu rejonowego, w obrębie którego nieruchomość jej położona. Wówczas księga wieczysta zostanie ci udostępniona po złożeniu wniosku.
  • Skorzystać z faktu, że Ministerstwo Sprawiedliwości kilka lat temu postawiło na budowę elektronicznej bazy ksiąg wieczystych i zapoznać się z treścią wybranej księgi wieczystej bez wychodzenia z domu, korzystając z przeglądarki Ekw.ms.gov.pl.

Drugie rozwiązanie jest mniej czasochłonne, nie będziesz musiał też kłopotać się z formalnościami – wspomnianym składaniem wniosku.

Co musisz wiedzieć o księgach wieczystych?

Księga wieczysta to dokument prowadzony dla nieruchomości, w którym są odnotowywane najważniejsze informacje jej dotyczące. Formalnie księgi wieczyste są prowadzone zgodnie z ustawą z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece. W jej treści można też znaleźć najważniejsze zasady odnoszące się ksiąg wieczystych, w tym informację o zasadzie ich jawności.

Jeżeli chodzi o jawność ksiąg wieczystych, to dotyczy ona dwóch aspektów. Ponieważ księgi wieczyste są prowadzone w formie rejestru publicznego, to osoba, która zakupiła nieruchomość nie może się powoływać na nieznajomość jej treści. Jest to tzw. jawność formalna. Z punktu widzenia obrotu gospodarczego ważne jest również to, że stan ujawniony w księdze wieczystej uważa się za zgodny ze stanem faktycznym. To tzw. jawność materialna.

Chcesz wiedzieć więcej o księgach wieczystych? Chcesz poznać odpowiedź na to, ile czeka się na elektroniczny wpis do księgi wieczystej? A może poszukujesz informacji o odpisie takiego dokumentu? Aktualne informacje znajdziesz na portalu Ksiegi-wieczyste.org.

Foto: Fotolia

Rolnictwo, portal rolniczy, rolnicze maszyny, sklepy rolnicze, urządzenia rolnicze, rolne, targi, katalog firm, Polska wieś, sklep, warzywa owoce Rolnictwo, portal rolniczy, rolnicze maszyny, sklepy rolnicze, urządzenia rolnicze, rolne, targi, katalog firm, Polska wieś, sklep, warzywa owoce