Słownik rolniczy

Doradztwo rolnicze

Czy wiesz, że jako osoba zainteresowana nabyciem nieruchomości możesz szybko ustalić numer prowadzonej dla niej księgi wieczystej, jeżeli sprzedający nie podaje takiego w ogłoszeniu? Sprawdź, jak to zrobić.

Zakup nieruchomości to poważna decyzja. Jeżeli zaciągasz na ten cel kredyt hipoteczny, to musisz liczyć się, że będziesz go spłacać przez kilka czy nawet kilkanaście lat. Z tego względu konieczne jest upewnienie się, że do zakupionego np. mieszkania nie będą sobie rościć prawa osoby trzecie, a na hipotece takiej nieruchomości nie widnieją hipoteki, które – jako właściciel – będziesz musiał spłacić, aby zapobiec licytacji nieruchomości.

Na portalach z ogłoszeniami najczęściej znajdziesz oferty nieruchomości ze zdjęciami i opisem. Problem jednak w tym, że opis nie zawsze jest szczegółowy – większość sprzedających nie podaje numeru księgi wieczystej prowadzonej dla nieruchomości. Zapoznanie się z tym dokumentem powinno być dla ciebie priorytetem. Co w takiej sytuacji?

Jak ustalić numer księgi wieczystej i zapoznać się z jej treścią?

Jeżeli dysponujesz adresem lub numerem działki nieruchomości, to możesz szybko ustalić numer księgi wieczystej dla niej prowadzonej. Możesz to zrobić, korzystając z portalu Ksiegi-wieczyste-online.pl.

Znając numer księgi wieczystej, możesz sprawdzić jej zawartość. Możliwości są dwie, możesz:

  • Udać się do sądu rejonowego, w obrębie którego nieruchomość jej położona. Wówczas księga wieczysta zostanie ci udostępniona po złożeniu wniosku.
  • Skorzystać z faktu, że Ministerstwo Sprawiedliwości kilka lat temu postawiło na budowę elektronicznej bazy ksiąg wieczystych i zapoznać się z treścią wybranej księgi wieczystej bez wychodzenia z domu, korzystając z przeglądarki Ekw.ms.gov.pl.

Drugie rozwiązanie jest mniej czasochłonne, nie będziesz musiał też kłopotać się z formalnościami – wspomnianym składaniem wniosku.

Co musisz wiedzieć o księgach wieczystych?

Księga wieczysta to dokument prowadzony dla nieruchomości, w którym są odnotowywane najważniejsze informacje jej dotyczące. Formalnie księgi wieczyste są prowadzone zgodnie z ustawą z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece. W jej treści można też znaleźć najważniejsze zasady odnoszące się ksiąg wieczystych, w tym informację o zasadzie ich jawności.

Jeżeli chodzi o jawność ksiąg wieczystych, to dotyczy ona dwóch aspektów. Ponieważ księgi wieczyste są prowadzone w formie rejestru publicznego, to osoba, która zakupiła nieruchomość nie może się powoływać na nieznajomość jej treści. Jest to tzw. jawność formalna. Z punktu widzenia obrotu gospodarczego ważne jest również to, że stan ujawniony w księdze wieczystej uważa się za zgodny ze stanem faktycznym. To tzw. jawność materialna.

Chcesz wiedzieć więcej o księgach wieczystych? Chcesz poznać odpowiedź na to, ile czeka się na elektroniczny wpis do księgi wieczystej? A może poszukujesz informacji o odpisie takiego dokumentu? Aktualne informacje znajdziesz na portalu Ksiegi-wieczyste.org.

Foto: Fotolia