Słownik rolniczy

Doradztwo rolnicze

Za niespełna tydzień rusza kampania „Dopłaty dla rolników 2011". W tym roku rolnicy po raz pierwszy w historii będą mogli składać wnioski o unijne dopłaty przez internet. Trwają szkolenia, które informują gospodarzy o tej nowej możliwości.

Po szkoleniu zorganizowanym przez Izbę Rolniczą w Zabłudowie z czterdziestu gospodarzy tylko dwóch chce po raz pierwszy złożyć wniosek o unijne dopłaty przez internet. - Nie zgłosiło się zbyt wiele osób, ale jeśli chodzi o rejestracje zwierząt coraz więcej osób korzysta. Myślę, że i to się przyjmie – mówi Adam Babul, rolnik ze wsi Nowosady. Jak powiedział Stefan Krajewski z Podlaskiego Oddziału Regionalnego ARiMR - Ci rolnicy nie będą musieli stać w kolejkach i oczekiwać na przyjęci i załatwienie.

 

Co roku wnioski od 15 marca do 16 maja składa ponad osiemdziesiąt tysięcy podlaskich rolników. Większość w ostatnich dniach. Ale mimo zachęt urzędników - nastroje w Zabłudowie dość sceptyczne. - Za mnie pani z Izby wypełnia. Ja się tych rzeczy nie podejmuję. Nie sposób wszystkiego ogarnąć. Nie na wszystkim człowiek się musi znać – powiedział Adam Regucki ze wsi Małe Folwarki. Tymczasem, żeby złożyć wniosek trzeba przynajmniej raz pojechać do najbliższego biura Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Tam urzędnicy nadają rolnikowi osobisty login i hasło. Po zalogowaniu komputer wyświetli już częściowo wypełniony wniosek, a nawet zgłosi błędy przy wypełnianiu.

 

Stanisław Teofilewicz z Kucharówki, któremu do emerytury brakuje dwóch lat z tej nowości na razie korzystać nie będzie. Jak mówi - Możliwe, że to wygodniej, bo nie trzeba jeździć do Białegostoku, ale to bardziej dla młodych.

 

Do tej pory rolnicy mogli już przez internet rejestrować zwierzęta. Skorzystało z tego tylko tysiąc pięciuset podlaskich gospodarzy. Na ponad osiemdziesiąt tysięcy.

 

Rolnicy są za postępem. Ci, którzy zechcą iść z duchem czasu będą mieli do pokonania co najmniej dwie bariery. Pierwsza taka, że nasze województwo zbyt słabo oplata internetowa sieć, a druga być może bardziej trudna do pokonania - to bariera psychologiczna.

 

TVP Białystok

Tematy:
Rolnictwo, portal rolniczy, rolnicze maszyny, sklepy rolnicze, urządzenia rolnicze, rolne, targi, katalog firm, Polska wieś, sklep, warzywa owoce Rolnictwo, portal rolniczy, rolnicze maszyny, sklepy rolnicze, urządzenia rolnicze, rolne, targi, katalog firm, Polska wieś, sklep, warzywa owoce