Słownik rolniczy

Wiadomości - Rolnictwo

Tegoroczna jesień w Dolinie Strugu (woj. podkarpackie)  obfitowała nie tylko w urodzajne plony, ale i w wydarzenia kulturalne oraz akcje promujące region. Co działo się w Dolinie Strugu? Co przygotowano dla lokalnych producentów i rolników?

Święto Pieczonego Ziemniaka w Nieborowie

8 października 2016 roku Koło Gospodyń Wiejskich z gminy Hyżne zorganizowało w Nieborowie Święto Pieczonego Ziemniaka. Wydarzenia miało na celu promowanie lokalnej kultury i tradycji poprzez świetną, wspólną zabawę przy ognisku. Wójtowie i burmistrzowie z Doliny Strugu, Przedstawiciele Regionalnego Towarzystwa Rolno-Przemysłowego Dolina Strugu oraz okoliczni mieszkańcy bawili się przy muzyce Kapeli Tyczyniacy. Zabawę uprzyjemniły ponadto występy innych lokalnych zespołów oraz pań z Kół Gospodyń Wiejskich. Uczestnicy święta mogli spróbować pieczonych ziemniaków, domowych ciast, proziaków, tradycyjnych wędlin i prawdziwego chleba

Wystawa dzieł lokalnych twórców w Chmielniku

W dniach od 24.10. do 04.11.2016 r. w Szkole Liderów w Chmielniku otwarta była wystawa, na której prezentowano prace lokalnych malarzy, rzeźbiarzy i rękodzielników. Galeria gromadziła obrazy olejne ludowych artystów, obrazy na szkle, haftowane serwety, kwiaty z bibuły, tradycyjne podkarpackie szyszki weselne, ozdoby świąteczne decoupage i wiele innych przepięknych przedmiotów. Wystawa prezentowała prace twórców takich jak: Marta Mazurak, Danuta Staszczak, Michał Pleśniak, Danuta Gliwa, Marek Twardy, Magdalena Wilk i Ewelina Nawojska.

XI Jesienna Giełda Ogrodnicza i Święto Winobrania w Boguchwale

XI Giełda Ogrodnicza oraz Święto Winobrania miały miejsce w weekend 1-2 października 2016 roku w Podkarpackim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Boguchwale. Cykliczne imprezy cieszą się ogromnym zainteresowaniem ogrodników, rolników oraz przedsiębiorców i okolicznych mieszkańców. W tym roku w Boguchwale na uczestników obu wydarzeń czekały liczne atrakcje. Przybyli na Giełdę i Święto Winobrania mogli zwiedzić wystawy: łowiecką, przetworów owocowych i warzywnych, winogron, win i krzewów winorośli, a także maszyn stosowanych podczas prac ogrodniczych. Dodatkowo organizatorzy przygotowali pokaz tłoczenia soków i konkurs pt. “Kultura picia wina”. Zainteresowani mogli ponadto wziąć udział w prelekcji „Innowacyjność w produkcji, przetwórstwie owoców i warzyw w małym gospodarstwie” oraz odprężyć się podczas pokazu akrobatów z KAS AZS Uniwersytetu Rzeszowskiego i w trakcie występów lokalnych zespołów ludowych.

Tegoroczna impreza przyciągnęła rolników z Doliny Strugu, których produkty cieszyły się sporym zainteresowaniem. Region Doliny Strugu reprezentowali Małgorzata Sowa z Kąkolówki (produkcja serów podpuszczkowych), Krystyna Nycz z Błędowej Tyczyńskiej (produkcja wypieków i przetworów), Lucyna Cwynar z Zabratówki (produkcja serów kozich), Danuta Staszak ze Szklar (rękodzieło) i Adam Bała z Grzegorzówki (firma Baszpol oferująca ekologiczne ciastka i chleby).

VI Jarmark Benedyktyński w Jarosławiu

10 września 2016 roku w Jarosławiu odbył się VI Jarmark Benedyktyński organizowany przez Opactwo Sióstr Benedyktynek. W czasie imprezy prezentowało się ponad 200 wystawców oferujących domowe ciasta, lody, wędliny, sery, tradycyjne chleby, rękodzieło, wyroby jubilerskie i inne lokalne produkty. Wśród regionalnych producentów i rzemieślników znaleźli się przedstawiciele Doliny Strugu. Michał Pajda z Borku Starego prezentował świeże soki wyciskane z traw – jest to jedyny tego typu produkt w Polsce. Danuta Gliwa z Futomy pochwaliła się własnoręcznie wytwarzaną biżuterią, bibułowymi kwiatami w wiklinowych koszyczkach oraz świątecznymi dekoracjami. Natomiast Adam Bała skradł podniebienia uczestników Jarmarku pysznymi ciasteczkami i chlebem z ekologicznymi certyfikatami.

Oferta magazynu-przechowalni dla rolników z Doliny Strugu

Działacze regionalni zadbali, by tej jesieni dodatkowo wesprzeć producentów i rolników z Doliny Strugu w zwiększaniu zysków ze sprzedaży płodów rolnych. Regionalne Towarzystwo Rolno-Przemysłowe otwarło chłodnię-przechowalnię, która jest zlokalizowana w Błędowej Tyczyńskiej. Magazyn-przechowalnia powstał w ramach Programu Szwajcarskiego i oferuje 2 pomieszczenia wyposażone w chłodnie. Zainteresowani rolnicy mogą wynająć powierzchnię do przechowywania bez konieczności ponoszenia wysokich kosztów – więcej na stronie: http://www.portal.strug.net/aktualnosci/533,oferta-magazynu-przechowalni.html.

 

Rolnictwo, portal rolniczy, rolnicze maszyny, sklepy rolnicze, urządzenia rolnicze, rolne, targi, katalog firm, Polska wieś, sklep, warzywa owoce Rolnictwo, portal rolniczy, rolnicze maszyny, sklepy rolnicze, urządzenia rolnicze, rolne, targi, katalog firm, Polska wieś, sklep, warzywa owoce