Słownik rolniczy

Wiadomości - Rolnictwo

Tegoroczna jesień w Dolinie Strugu (woj. podkarpackie)  obfitowała nie tylko w urodzajne plony, ale i w wydarzenia kulturalne oraz akcje promujące region. Co działo się w Dolinie Strugu? Co przygotowano dla lokalnych producentów i rolników?

Święto Pieczonego Ziemniaka w Nieborowie

8 października 2016 roku Koło Gospodyń Wiejskich z gminy Hyżne zorganizowało w Nieborowie Święto Pieczonego Ziemniaka. Wydarzenia miało na celu promowanie lokalnej kultury i tradycji poprzez świetną, wspólną zabawę przy ognisku. Wójtowie i burmistrzowie z Doliny Strugu, Przedstawiciele Regionalnego Towarzystwa Rolno-Przemysłowego Dolina Strugu oraz okoliczni mieszkańcy bawili się przy muzyce Kapeli Tyczyniacy. Zabawę uprzyjemniły ponadto występy innych lokalnych zespołów oraz pań z Kół Gospodyń Wiejskich. Uczestnicy święta mogli spróbować pieczonych ziemniaków, domowych ciast, proziaków, tradycyjnych wędlin i prawdziwego chleba

Wystawa dzieł lokalnych twórców w Chmielniku

W dniach od 24.10. do 04.11.2016 r. w Szkole Liderów w Chmielniku otwarta była wystawa, na której prezentowano prace lokalnych malarzy, rzeźbiarzy i rękodzielników. Galeria gromadziła obrazy olejne ludowych artystów, obrazy na szkle, haftowane serwety, kwiaty z bibuły, tradycyjne podkarpackie szyszki weselne, ozdoby świąteczne decoupage i wiele innych przepięknych przedmiotów. Wystawa prezentowała prace twórców takich jak: Marta Mazurak, Danuta Staszczak, Michał Pleśniak, Danuta Gliwa, Marek Twardy, Magdalena Wilk i Ewelina Nawojska.

XI Jesienna Giełda Ogrodnicza i Święto Winobrania w Boguchwale

XI Giełda Ogrodnicza oraz Święto Winobrania miały miejsce w weekend 1-2 października 2016 roku w Podkarpackim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Boguchwale. Cykliczne imprezy cieszą się ogromnym zainteresowaniem ogrodników, rolników oraz przedsiębiorców i okolicznych mieszkańców. W tym roku w Boguchwale na uczestników obu wydarzeń czekały liczne atrakcje. Przybyli na Giełdę i Święto Winobrania mogli zwiedzić wystawy: łowiecką, przetworów owocowych i warzywnych, winogron, win i krzewów winorośli, a także maszyn stosowanych podczas prac ogrodniczych. Dodatkowo organizatorzy przygotowali pokaz tłoczenia soków i konkurs pt. “Kultura picia wina”. Zainteresowani mogli ponadto wziąć udział w prelekcji „Innowacyjność w produkcji, przetwórstwie owoców i warzyw w małym gospodarstwie” oraz odprężyć się podczas pokazu akrobatów z KAS AZS Uniwersytetu Rzeszowskiego i w trakcie występów lokalnych zespołów ludowych.

Tegoroczna impreza przyciągnęła rolników z Doliny Strugu, których produkty cieszyły się sporym zainteresowaniem. Region Doliny Strugu reprezentowali Małgorzata Sowa z Kąkolówki (produkcja serów podpuszczkowych), Krystyna Nycz z Błędowej Tyczyńskiej (produkcja wypieków i przetworów), Lucyna Cwynar z Zabratówki (produkcja serów kozich), Danuta Staszak ze Szklar (rękodzieło) i Adam Bała z Grzegorzówki (firma Baszpol oferująca ekologiczne ciastka i chleby).

VI Jarmark Benedyktyński w Jarosławiu

10 września 2016 roku w Jarosławiu odbył się VI Jarmark Benedyktyński organizowany przez Opactwo Sióstr Benedyktynek. W czasie imprezy prezentowało się ponad 200 wystawców oferujących domowe ciasta, lody, wędliny, sery, tradycyjne chleby, rękodzieło, wyroby jubilerskie i inne lokalne produkty. Wśród regionalnych producentów i rzemieślników znaleźli się przedstawiciele Doliny Strugu. Michał Pajda z Borku Starego prezentował świeże soki wyciskane z traw – jest to jedyny tego typu produkt w Polsce. Danuta Gliwa z Futomy pochwaliła się własnoręcznie wytwarzaną biżuterią, bibułowymi kwiatami w wiklinowych koszyczkach oraz świątecznymi dekoracjami. Natomiast Adam Bała skradł podniebienia uczestników Jarmarku pysznymi ciasteczkami i chlebem z ekologicznymi certyfikatami.

Oferta magazynu-przechowalni dla rolników z Doliny Strugu

Działacze regionalni zadbali, by tej jesieni dodatkowo wesprzeć producentów i rolników z Doliny Strugu w zwiększaniu zysków ze sprzedaży płodów rolnych. Regionalne Towarzystwo Rolno-Przemysłowe otwarło chłodnię-przechowalnię, która jest zlokalizowana w Błędowej Tyczyńskiej. Magazyn-przechowalnia powstał w ramach Programu Szwajcarskiego i oferuje 2 pomieszczenia wyposażone w chłodnie. Zainteresowani rolnicy mogą wynająć powierzchnię do przechowywania bez konieczności ponoszenia wysokich kosztów – więcej na stronie: http://www.portal.strug.net/aktualnosci/533,oferta-magazynu-przechowalni.html.