Słownik rolniczy

Technika rolnicza, Maszyny rolnicze

W nowoczesnym zakładzie produkcyjnym pracownicy nie muszą przenosić surowców czy półproduktów z miejsca na miejsce – w tym celu korzystają z taśm transportujących. Dzięki nim proces produkcji odbywa się szybko i sprawnie.

Jak odbywa się produkcja?

Produkcja samochodów, sprzętów AGD, kanapek czy ciastek odbywa się w podobny sposób – firma wykorzystuje linie produkcyjne. Używanie linii produkcyjnych oznacza, że pracownicy stoją na swoich stanowiskach pracy, a surowce czy półprodukty są przesuwane przez maszynę na taśmach transportujących. W efekcie produkcja odbywa się sprawnie – pracownicy nie muszą niczego przenosić samodzielnie, mogą się skoncentrować na wykonywanych zadaniach.

Linii produkcyjne, które znajdą się w zakładzie, zawsze są projektowane na indywidualne zamówienia. To nie przypadek – w ten sposób można je dostosować do indywidualnych potrzeb przedsiębiorstwa produkcyjnego. Gdy linia jest gotowa, pozostaje tylko wybrać odpowiednie pasy transportowe.

Jak wygląda oferta producentów?

Linia produkcyjna musi zostać wyposażona w odpowiednie taśmy przenośnikowe. Jeżeli chodzi o asortyment takich wyrobów, jest on spory. Producenci tacy jak firma Wilhelm Herm. Müller, mają w stałej sprzedaży pasy i taśmy wykonane z różnych materiałów:

  • PCV – są one odporne na działanie zarówno niskich, jak i wysokich temperatur, a ponieważ posiadają odpowiedni atest, mogą być wykorzystywane w zakładach produkujących artykuły spożywcze,
  • PU – taśmy mogą być wyposażone m.in. w: profile boczne (zbieraki), perforacje, nakładki lub kliny prowadzące,
  • tkanin – są wytrzymałe, mają dobry współczynnik tarcia i mogą być wykorzystywane w branży spożywczej, np. w zakładach produkujących słodycze i ciastka,
  • gumy – pasy wykonane z gumy są odporne na działanie czynników zewnętrznych i ścieranie; mogą być wyposażone m.in. w zbieraki,
  • metalu – są wykonywane ze stali nierdzewnej odpornej na działanie wysokiej temperatury, a ich zakres zastosowania jest praktycznie nieograniczony.

Ponieważ taśmy przenośnikowe są produkowane z różnych materiałów, każdy przedsiębiorca może zakupić takie, jakich potrzebuje.

Jak dopasować taśmy lub pasy do maszyny?

Przy wyborze taśmy przenośnikowej lub pasa transportowego najlepiej skorzystać z pomocy specjalistów – osób zajmujących się ich sprzedażą i montażem. Dlaczego? Wymiary to nie jedyny parametr, który należy wziąć pod uwagę, wybierając np. taśmę. Wytrzymałość pasów przenośnikowych zależy m.in. od ich właściwości, np. odporności na działanie wysokiej temperatury. Specjaliści są w stanie wskazać, które produkty najlepiej sprawdzą się w zakładzie produkcyjnym. Rezultatem będzie rzadsza wymiana pasu.

Technika, Maszyny rolnicze

Rolnictwo, portal rolniczy, rolnicze maszyny, sklepy rolnicze, urządzenia rolnicze, rolne, targi, katalog firm, Polska wieś, sklep, warzywa owoce Rolnictwo, portal rolniczy, rolnicze maszyny, sklepy rolnicze, urządzenia rolnicze, rolne, targi, katalog firm, Polska wieś, sklep, warzywa owoce