Porady dla rolników

jak i kiedy nawozić rośliny ogrodowe

Jeśli chcemy mieć piękny ogród, powinniśmy poświęcić mu sporo uwagi. Musimy zadbać o regularne plewienie, strzyżenie trawnika oraz o prawidłowe przycinanie drzew i krzewów. Bardzo ważne jest również nawożenie, gdyż dzięki niemu rośliny mogą rozwijać się, kwitnąć i owocować o wiele piękniej niż rośliny pozbawione niezbędnych substancji odżywczych z nawozów.


Nawożenie roślin ogrodowych z zasady zaczyna się wczesną wiosną przed kwitnieniem. Okres ten sprzyja bowiem intensywnemu wzrostowi roślin, co wiąże się ze zwiększeniem zapotrzebowania na minerały i inne substancje, których często brakuje w glebie. Nawozić należy także rośliny, które są sadzone lub przesadzane oraz rośliny, które poddano cięciu pielęgnacyjnemu. „Dokarmianie” drzew, krzewów, kwiatów oraz warzyw najlepiej przeprowadzić w pochmurny i deszczowy dzień.Trzeba również pamiętać, że w przypadku roślin wieloletnich nawożenie stosuje się tylko do połowy lata, gdyż później rośliny te przygotowują się do zimy i nie rosną. Kwiaty jednoroczne także wymagają jedynie delikatnego nawożenia, gdyż nadmiar substancji odżywczych w glebie jest dla nich szkodliwy. Zbyt duża dawka minerałów powoduje, że ich łodygi i liście nadmiernie się rozwijają, a kwitnienie jest słabe i opóźnione. W przypadku drzew i krzewów ozdobnych stosuje się „dokarmianie” podczas sadzenia – dołek wypełnia się mieszkanką gleby i kompostu w stosunku 50:50. W następnych latach wokół nich rozsypuje się kompost lub podlewa się je wodnym roztworem gnojówki. Można również zamiast kompostu stosować gotowe mieszkanki nawozowe dostępne w dobrych sklepach ogrodniczych, np. na e-gardenion.pl.


Drzewa owocowe nawozi się tylko w celu polepszenia jakości i struktury gleby. Nawozów mineralnych powinno używać się więc w kilku dawkach: na przełomie lutego i marca, po zakończeniu kwitnienia oraz po zrzuceniu części zawiązków owocowych w czerwcu. Należy jednak przestrzegać zasady, że drzewa owocowe muszą być zasilane mieszkami pełnoskładnikowymi bez chloru.

 

 

Tematy:

Porady dla rolników

Przewódki. Alternatywa w uprawie pszenicy

portal rolniczy

Od wielu lat obserwujemy znaczący spadek areału uprawy zbóż jarych, zwłaszcza pszenicy. Główną przyczyną takiej ...

Technologia rolnicza

Nowe generacji wielkogabarytowa prasa rolnicza firmy New Holland.

portal rolniczy

Firma New Holland wprowadza na rynek wielkogabarytową prasę nowej generacji, charakteryzującą się ...

Słownik rolniczy

Rolnictwo, portal rolniczy, rolnicze maszyny, sklepy rolnicze, urządzenia rolnicze, rolne, targi, katalog firm, Polska wieś, sklep, warzywa owoce Rolnictwo, portal rolniczy, rolnicze maszyny, sklepy rolnicze, urządzenia rolnicze, rolne, targi, katalog firm, Polska wieś, sklep, warzywa owoce